Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.10.2009

Účinek desloratadinu na jednotlivé příznaky alergie včetně nosních

Alergickou rýmou trpí 16 % populace celosvětově, v některých zemích je to i 40 % obyvatel. Výskyt astmatu se pohybuje od 6 do 15 % obyvatel a podobný je i výskyt atopického ekzému. Příznaky alergie, jako jsou ucpaný nos, svědění nosu, rýma, kýchání, pálení sliznice, svědění a slzení očí, případně svědění kůže, pacienty velmi obtěžují a narušují jejich spánek.

Prvními léky na alergii byla tzv. antihistaminika. První generace těchto léků ale působila ospalost a únavu. Druhá generace antihistaminik již takovéto vedlejší účinky nemá. Rakouští lékaři zkoumali účinnost a vedlejší účinky desloratadinu, který patří k nejnovějším antihistaminikům 2. generace.

Studie se zúčastnilo 973 pacientů od 12 let, kteří trpěli některým z následujících alergických onemocnění: ekzémem, kopřivkou, alergickou rýmou a zánětem spojivek, potravinovou alergií nebo astmatem. Pacienti kromě své dosud užívané léčby dostávali po dobu 3 týdnů jednou denně 5 mg desloratadinu Na počátku a na konci studie pacienti hodnotili oční, nosní a kožní příznaky.

Celkem 59 % pacientů trpělo alergickou rýmou a téměř 40 % bylo již léčeno jiným antihistaminikem, topickými steroidy nebo beta-sympatomimetiky. Během studie používalo intranazální steroidy 53 % pacientů. Po léčbě desloratadinem došlo ke zlepšení všech příznaků – očních, nosních i kožních. Účinnost byla hodnocena jako vynikající 90,2 % lékařů a 88,6 % pacientů. Celkem 82,5 % lékařů a 80,9 % pacientů hodnotilo léčbu desloratadinem jako účinnější než léčbu předchozí.

Snášenlivost léku byla vynikající, vedlejší účinky uvedla pouze 3,2 % pacientů. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patřila únava, sucho v ústech, podráždění žaludku a bolesti hlavy. Žádný pacient kvůli nim studii nepřerušil.

Výsledky této otevřené observační studie z reálné praxe prokázaly, že léčba desloratadinem je účinná a bezpečná.

(van)

Zdroj: Aberer W. a spol., Arch Drug Info, 2009, 2, 17–22.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopický ekzém je spojen s opožděnou protilátkovou odpovědí proti pneumokoku

Devítileté děti s atopickým ekzémem mohou mít sníženou odpověď na očkování polysacharidovou pneumokokovou vakcínou. V situaci, kdy je průběh ekzému závažný a nereaguje na běžnou léčbu, je vždy nutno pomýšlet na poruchu imunity typu Omennova, Wiscott-Aldrichova, Jobova či Nethertonova syndromu nebo na jiný závažný imunodeficit. Jsou to většinou poruchy buněčné imunity se sníženou funkcí T-lymfocytů.

Těhotenství prožité na farmě může být prevencí rozvoje alergie u dítěte

Jedním ze slibných modelů přirozené prevence alergie je pobyt – zejména v útlém dětství – na venkově, na farmě.

Vliv podávání vybraných probiotických kmenů na rozvoj atopického ekzému

Alergická onemocnění jsou v dětství velmi častá a počty alergiků ve vyspělých zemích stále narůstají. Lékaři a vědci proto usilují o nalezení vhodných preventivních opatření. Tzv. hygienická hypotéza spekuluje o tom, že rozvoj alergií je spojen s nedostatečnou nebo nevhodnou mikrobiální stimulací v časném dětství.Všechny novinky