Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

U dospělých a dětí s mastocytózou je riziko anafylaxe rozdílné

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.7.2008

U dospělých a dětí s mastocytózou je riziko anafylaxe rozdílné

Vědci z univerzity v Mnichově zjistili, že u dětí s mastocytózou je riziko těžké anafylaxe vyšší pouze u pacientů s rozsáhlými projevy nemoci na kůži, zatímco dospělí pacienti mají toto riziko zvýšené všichni.

Do studie analyzující incidenci těžké anafylaxe u pacientů s mastocytózou bylo zahrnuto celkem 120 pacientů. Výsledky studie její autoři uveřejnili v únorovém čísle časopisu Allergy.

Závěry studie ukázaly, že u dětí byl rozsah kožních příznaků jednoznačně rizikovým faktorem výskytu anafylaxe. Závažnost postižení kůže u dětí korelovala se zvýšenou hladinou sérové tryptázy. U žádného dítěte s izolovaným mastocytomem nedošlo k anafylaxi.

Naopak u dospělých pacientů bylo vyšší riziko anafylaxe u osob se systémovým onemocněním, a to zejména u osob bez postižení kůže. Nicméně u některých pacientů s projevy na kůži k rozvoji mastocytózy došlo. Celkově byla hladina tryptázy vyšší u pacientů s anafylaxí.

Hlavními známými spouštěcími faktory anafylaxe v této skupině pacientů byla křídla hmyzu řádu blanokřídlých, potraviny a léky (v tomto se pacienti s mastocytózou neliší od ostatních alergiků). K přibližně čtvrtině (26 %) reakcí u dospělých pacientů došlo po kombinaci spouštěcích faktorů včetně alkoholu, cvičení a aspirinu.

Anafylaktický šok byl u sledovaných pacientů těžký a u 19 z 36 dospělých pacientů došlo ke stavu bezvědomí.

Vědci uvedli, že všichni dospělí pacienti s mastocytózou by měli s sebou preventivně všude nosit autoinjektor s epinefrinem. U dětí je tohoto opatření třeba pouze u pacientů s těžkým postižením kůže a vysokou hladinou tryptázy v séru.

(sys)

Zdroj: Allergy 2008;63:226–232.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Rizika koupání a pobytu u moře

Poklidnou idylu koupání u moře může pokazit nechtěné setkání s některými mořskými rostlinami a živočichy. Na člověka mohou mít negativní vliv několika způsoby. Tvoří jedovaté látky, které způsobují otravy nebo kožní reakce, mohou mechanicky dráždit kůži a mohou vyvolávat alergické reakce nebo infekci.

Remise alergie na burské oříšky a hodnoty IgE protilátek

Vědci z Royal Children's Hospital v australském Melbourne zjistili, že u malých dětí alergických na burské oříšky může být remise této alergie předpovězena nízkou hladinou IgE protilátek proti burským oříškům v průběhu prvních dvou let života nebo snižující se hladinou IgE ve věku tří let.

Rýma v koupelně – kazuistika

Dvacetiletá pacientka byla vyšetřována v alergologické ambulanci pro opakované epizody rýmy a kašle po ranní hygieně.Všechny novinky