Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

U dětí s febrilními křečemi byl zjištěn vyšší výskyt alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.5.2014

U dětí s febrilními křečemi byl zjištěn vyšší výskyt alergické rýmy

Zvýšené riziko alergické rýmy u dětí s febrilními křečemi ukázala kohortová studie zahrnující zhruba 6 500 dětí. Riziko rozvoje alergické rýmy navíc stoupalo s počtem návštěv u lékaře z důvodu febrilních křečí. I když patogenetická souvislost není dosud zřejmá, byly u febrilních křečí i alergické rýmy již dříve popsány podobný profil cytokinů a souvislost se specifickou virovou infekcí.

Souvislost mezi výskytem febrilních křečí a alergickou rýmou nebyla dosud popsána. Cílem této studie bylo zhodnotit jejich společný výskyt pomocí údajů z tchajwanské národní databáze.

Zahrnuto bylo 1 304 dětí s febrilními křečemi a čtyřnásobný počet dětí odpovídajících věkem, pohlavím, životem ve městě a zaměstnaností rodičů jako kontrola. K odhadu poměrů rizik byl použit Coxův model proporce rizik.

Po průměrné délce sledování 6,7 roku byla zjištěna vyšší incidence alergické rýmy v kohortě dětí s febrilními křečemi (65,16 vs. 51,45 případů na 1 000 osoboroků). Po 11 letech sledování byla incidence alergické rýmy v kohortě s febrilními křečemi přibližně o 4 % vyšší než u kontrol (p < 0,0001). Riziko rozvoje alergické rýmy bylo u dětí s febrilními křečemi zvýšeno 1,21krát. Toto riziko stoupalo s frekvencí návštěv u lékaře z důvodu febrilních křečí (1–3 návštěvy vs. > 3 návštěvy, p < 0,0001).

Tato studie naznačila souvislost mezi výskytem febrilních křečí a alergické rýmy u dětí. Možné patogenetické mechanismy musí objasnit až budoucí výzkum.

(zza)

Zdroj: Lin W. Y., Muo C. H., Ku Y. C., et al. Increased association between febrile convulsion and allergic rhinitis in children: a nationwide population-based retrospective cohort study. Pediatr Neurol. 2014 Apr; 50 (4): 329–33; doi: 10.1016/j.pediatrneurol.2013.12.011

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky