Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Tři fenotypy astmatu vzniklého v dospělosti

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.9.2013

Tři fenotypy astmatu vzniklého v dospělosti

Holandským autorům se na základě studie s 200 pacienty podařilo popsat 3 různé fenotypy osob s astmatem vzniklým v dospělosti. To může pomoci nalézt příčinné mechanismy, které vedou k rozvoji astmatu, vytipovat prediktory progrese choroby a v praxi více personalizovat léčbu.

Astma vzniklé v dospělém věku je více heterogenní než astma u dětí, bývá závažnější a spojené s větším zhoršením plicních funkcí. Cílem této studie bylo určit fenotypy astmatu se začátkem v dospělosti.

Zařazeno bylo 200 astmatiků, u kterých se choroba objevila po 18. roce věku. Pacienti pocházeli ze tří ambulantních pneumologických pracovišť v Amsterodamu. Průměrný věk pacientů byl 54 let (rozmezí 26–75 let). U všech pacientů byly popsány klinické, funkční a zánětlivé parametry. Pomocí analýzy těchto dat byly poté určeny skupiny pacientů s podobnými charakteristikami astmatu.

Byly identifikovány 3 fenotypy. Prvnímu z nich odpovídali pacienti (n = 69) s těžkým astmatem s převažujícím eozinofilním zánětem a přetrvávajícím omezením proudění vzduchu i při intenzivní protizánětlivé léčbě, ale s relativně nízkým skóre příznaků. Druhý fenotyp tvořily obézní ženy s častým výskytem příznaků, které hojně využívají zdravotní péči a mají malé množství eozinofilních leukocytů ve sputu. Do třetího fenotypu spadali pacienti s mírným až středně závažným astmatem s normální funkcí plic a nízkými hladinami zánětlivých markerů.

Vytipování těchto 3 fenotypů může pomoci pochopit patofyziologii astmatu se začátkem v dospělosti, ale také nasměrovat léčbu jednotlivých astmatiků.

(zza)

Zdroj: Amelink M. et al. Three phenotypes of adult-onset asthma. Allergy. 2013 May; 68 (5): 674–680; doi: 10.1111/all.12136.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Spojení mezi ekzémem v dětství a pozdějším rozvojem astmatu a rinitidy je silné

Prevalence ekzému stoupá, zvláště u dětí v západních zemích. Ekzém ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychickou pohodu.

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Výskyt astmatu (AB), rinitidy a atopické dermatitidy (AD) se v posledních dekádách v populaci zvýšil.

Šikana u dětí s potravinovou alergií

Děti s potravinovou alergií (Food Allergy, FA) mohou být sociálně zranitelnější. Podle výzkumu American Academy of Pediatrics jsou tyto děti častěji i oběťmi šikanujícího chování.Všechny novinky