Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Terapie mometasonfuroátem je bezpečná i pro děti s nosní polypózou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.5.2013

Terapie mometasonfuroátem je bezpečná i pro děti s nosní polypózou

Sprej obsahující mometasonfuroát (MF) je úspěšný v léčbě nosní polypózy u dospělých pacientů. Terapie přináší významnou redukci velikosti polypů a obecně zlepšuje nazální projevy onemocnění. Bohužel se tato nepříjemná diagnóza vyskytuje i u dětí. Proto se tým guatemalských vědců rozhodl ověřit bezpečnost této terapie právě u dětí.

Studie byla designována jako čtyřměsíční multinárodní randomizovaná a dvojitě zaslepená. Zahrnovala pediatrické subjekty ve věkovém rozmezí 6–17 let. Děti staré 6–11 let s bilaterální polypózou užívaly 100 μg MF jedenkrát denně, dvakrát denně nebo jim bylo podáváno placebo. Ve věkové skupině 12–17 let byl MF aplikován v dávce 200 μg taktéž jedenkrát denně, dvakrát denně či dostávaly placebo.

Výsledky zahrnovaly primárně celkovou změnu volného kortizolu v moči za 24 hodin, sekundárně pak změnu močové hladiny volného kortizolu za 24 hodin porovnanou s clearence kreatininu. Zřetel se kladl i na výskyt závažných nežádoucích účinků.

Střední kvadratické odchylky hladin volného močového kortizolu za 24 hodin (pro obě věkové skupiny společně, n = 127) byly 49,5 u aplikace MF 1× denně, 39,6 při dávkování MF 2× denně a 49,8 u skupiny s placebem. Vědci tudíž nenalezli signifikantní rozdíl mezi dětmi léčenými MF a placebem. Stejně tak ani střední kvadratické odchylky v hladinách volného močového kortizolu porovnané s clearence kreatininu nebyly významně odlišné. Po celou dobu studie nenahlásil žádný z adeptů výskyt závažného nežádoucího účinku.

Z uvedeného jasně vyplývá, že mometasonfuroát lze bezpečně indikovat u dětí s nosní polypózou. V dané studii se bezpečnost potvrdila i při dávkování, které bylo dvojnásobkem doporučených pediatrických dávek pro léčbu alergické rhinitidy.

(msd)

Zdroj: Small C. B. et al. Safety of mometasone furoate nasal spray in the treatment of nasal polyps in children. Pediatric allergy and immunology, 2013 Feb; 24 (1): 33–8; doi: 10.1111/pai.12032.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky