Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Srovnání účinnosti mometazonfuroátu aplikovaného intranazálně s orálními antihistaminiky při léčbě rýmy sdružené s astmatem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 23.7.2010

Srovnání účinnosti mometazonfuroátu aplikovaného intranazálně s orálními antihistaminiky při léčbě rýmy sdružené s astmatem

Neléčená alergická rýma výrazně zhoršuje kontrolu astmatu. Pacienti trpící oběma nemocemi současně jsou pro astma častěji hospitalizováni, vyhledávají častěji ošetření na pohotovosti a ošetření lékařem. Celkem 10–40 % pacientů trpících alergickou rýmou má současně astma.

Vzhledem k propojení dýchacích cest dochází k putování buněk mezi jednotlivými oddíly a senzibilizace a alergický zánět v oblasti nosu zhoršují alergické projevy v plicích a naopak. Léčba astmatu a alergické rýmy má být proto současná, jen tak je dosaženo nejlepších výsledků.

Britští autoři zkoumali v retrospektivní studii, která hodnotila alergické příznaky horních a dolních dýchacích cest, účinek léčby alergické rýmy intranazálním mometazonem a celkově podávaným antihistaminikem. Všichni pacienti používali současně antiastmatickou léčbu. Celkem 395 pacientů dostávalo mometazon a 790 orální antihistaminikum.

Kontroly příznaků astmatu bylo dosaženo u 78,2 % pacientů léčených mometazonem a 73,4 % léčených antihistaminikem. Úlevu od příznaků rýmy mělo 74,2 % pacientů léčených mometazonem a 68,2 % léčených antihistaminikem.

Pacienti s alergickou rýmou a astmatem měli významně zlepšeny příznaky astmatu i rýmy při léčbě mometazonem v porovnání s léčbou antihistaminikem. Vzhledem k minimální systémové dostupnosti je účinek mometazonu vysvětlován tlumením alergického zánětu v nosní sliznici, nikoliv celkovým působením steroidů.

(van)

Zdroj: Price, D. et al.: Observational study comparing intranasal mometasone furoate with oral antihistamines for rhinitis and asthma. Primary Care Resp J 2010. Publikováno online před tiskem dne 22. června 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ukazatele předpovídající úspěch léčby inhalačními kortikoidy nebo antileukotrieny u dětských astmatiků

Děti s lehkým, středně těžkým nebo těžkým astmatem jsou vždy kromě úlevové léčby bronchodilatačními léky (nejčastěji beta-2 mimetiky) léčeny protizánětlivými inhalačními léky, určenými pro dlouhodobou udržovací léčbu.

Je možné předcházet hospitalizaci dětí pro astma?

Hvízdavé bronchitidy jsou v kojeneckém, batolecím a dětském věku velmi časté. Patří k nejčastějším příčinám ošetření na pohotovosti a přijetí do nemocnice.

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.Všechny novinky