Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Spojení mezi ekzémem v dětství a pozdějším rozvojem astmatu a rinitidy je silné

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 22.8.2013

Spojení mezi ekzémem v dětství a pozdějším rozvojem astmatu a rinitidy je silné

Prevalence ekzému stoupá, zvláště u dětí v západních zemích. Ekzém ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychickou pohodu. Spojení ekzému a astmatu bylo mnohokrát diskutováno v řadě studií. Dosud ale bylo publikováno jen několik málo studií zabývajících se prospektivně spojením ekzému v raném dětství s rozvojem astmatu a rinitidy později v životě. S rizikem rozvoje astmatu byla v literatuře dosud spojovaná hlavně závažnost průběhu ekzému; jeho začátek a trvání ekzematózních projevů byly s tímto rizikem spojovány méně často.

Studie švédských autorů měla za cíl odhadnout spojení mezi výskytem ekzému v raném dětství a začátkem astmatu a rinitidy později v životě. Studie zahrnovala 3 124 dětí ve věku 1–2 let. Tyto se účastnily studie Dampness in Building and Health (DBH) v roce 2000. Jejich rodiče byli za 5 let požádáni o vyplnění dotazníku zaměřeného na astma a alergie v dětství.

Prevalence ekzému u těchto dětí byla na začátku studie 17,6 %. Děti s ekzémem měly třikrát větší sklon k rozvoji astmatu a téměř třikrát větší sklon k rozvoji rinitidy. Toto platilo v multivariantní analýze po úpravách zahrnujících věk, pohlaví, výskyt alergií u rodičů, kouření u rodičů, délku kojení a dále i s ohledem na místo bydliště či faktory prostředí (PVC na podlahách v bytech). Riziko rozvoje astmatu a rinitidy bylo dále zvýšeno závažností ekzému, časným rozvojem ekzému či jeho dlouhodobým přetrváváním. Dalšími nezávislými rizikovými faktory pro rozvoj astmatu byly výskyt alergických onemocnění u rodičů či kojení kratší než 6 měsíců. Na zvýšení incidence rinitidy měl vliv výskyt alergií u rodičů a kontakt s PVC na podlahách v domácnostech.

Z výsledků této studie tedy vyplývá, že ekzém v raném dětství je spojen s rozvojem astmatu a rinitidy (při délce sledování 5 let), přičemž se ukázal být velmi silným rizikovým faktorem.

(eza)

Zdroj: Von Kobyletzki L. B. et al. Eczema in early childhood is strongly associated with the development of asthma and rhinitis in a prospective cohort. BMC Dermatol. 2012 Jul 27; 12: 11; doi: 10.1186/1471-5945-12-11

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky