Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Šikana u dětí s potravinovou alergií

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.7.2013

Šikana u dětí s potravinovou alergií

Děti s potravinovou alergií (Food Allergy, FA) mohou být sociálně zranitelnější. Podle výzkumu American Academy of Pediatrics jsou tyto děti častěji i oběťmi šikanujícího chování. Účelem studie bylo kvantifikovat rozsah, metody a koreláty šikany ve skupině dětí trpících potravinovou alergií. Páry pacientů a jejich rodičů (83,6 % matek) byly v průběhu svých návštěv alergologické kliniky vyzvány, aby samostatně odpověděly na dotazníky. Testové metody byly zaměřeny na šikanu z důvodu FA nebo jiného, dále na kvalitu života jak dítěte, tak rodiče a na jejich úzkost.

Výzkum probíhal od dubna do listopadu 2011. Z 251 rodin, které prošly celým výzkumem, uvedlo 45,4 % dětí a 36,3 % rodičů, že dítě bylo šikanováno nebo obtěžováno z jakéhokoliv důvodu. 31,5 % dětí a 24,7 % rodičů hlásilo šikanu přímo zaměřenou na potravinovou alergii, často včetně hrozby potravinami. Tato šikana vycházela především od spolužáků. Šikana byla významně často spojena s poklesem kvality života a zvýšenou úzkostí u rodičů a dětí, a to nezávisle na hlášené závažnosti alergie. Vyšší četnost šikany byla spojena s horší kvalitou života. Rodiče věděli o šikaně hlášené dítětem pouze v 52,1 % případů. 

Bylo zjištěno, že šikana je bohužel relativně běžnou součástí života dětí alergických na potraviny. V dotazníku ji uvedla téměř polovina respondentů. Výzkum dále zjistil signifikantní snížení kvality života a nárůst úzkosti u šikanovaných dětí s těmito alergiemi i u jejich rodičů. Zhruba polovina případů šikany zůstává před rodiči zamlčena. Děti, které se rodičům se šikanou svěřily, trpěly méně úzkostí a snížením kvality života než ty, jejichž rodiče o této situaci nevěděli. 

(pšt)

Zdroj: Shemesh E., et al. Child and Parental Reports of Bullying in a Consecutive Sample of Children With Food Allergy. Pediatrics 2013 Jan; 131 (1): e10–7; doi: 10.1542/peds.2012-1180.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Akupunktura může mít u sezónní alergické rýmy krátkodobý přínos

Během 8 týdnů aplikace akupunktury u pacientů se sezónní alergickou rýmou (SAR) v kontrolované studii se 422 účastníky došlo ke zlepšení skóre kvality života a snížení spotřeby antihistaminik.

Porovnání efektivity terapie sezónní alergické rinitidy: lokální steroidy (mometazon) versus orální systémové steroidy

V terapii alergické rinitidy (AR) jsou efektivní a hojně používané kortikosteroidy jak lokální intranazální, tak systémové perorální. Při výběru vhodného léku s ohledem na vedlejší účinky mají rozhodně přednost lokální preparáty.

Vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk v terapii alergické rhinitidy za použití nazální endoskopie – efektivní terapie?

Vysoce intenzivní fokusovaný ultrazvuk (HIFU – High-Intensity Focused Ultrasound) je neinvazivní a bezpečná metoda s velkým potenciálem, která nachází své uplatnění ve stále početnějších oblastech medicíny, jako je onkologie, urologie, oftalmologie a také otorhinolaryngologie.Všechny novinky