Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Roztoči zhoršují příznaky atopické dermatitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.5.2013

Roztoči zhoršují příznaky atopické dermatitidy

Roztoči Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae jsou běžní obyvatelé lidských obydlí. Již v předchozích studiích byla zjištěna alergická reakce proti těmto roztočům u 35 % pacientů s chronickou rinitidou či bronchiálním astmatem. Skupina vědců z Jižní Korey se nyní zaměřila na vztah mezi atopickou dermatitidou (AD) a výskytem roztočů v domácnosti.

Metody studie

Zkoumaný vzorek se skládal z 95 pacientů od 2 měsíců do 14 let věku (2–168 měsíců), přičemž žádný z nich nebyl po dobu 2 měsíců léčen kortikosteroidy. Pouze pacientům s erytémem a svěděním byly podávány nízké dávky kortikosteroidů. Během průběhu studie se pacienti směli koupat jednou denně po dobu 5–10 minut a jejich pokožka byla pravidelně mazána krémy. Přitom byla závažnost projevů hodnocena na stupnici od 0 do 10, kde 0 znamenala žádné projevy a 10 nejtěžší symptomy. Dále zdravotníci pacientům odebírali vzorky séra, v nichž hledali specifické IgE proti výše zmíněným roztočům. Vzorky prachu byly odebrány z obývacích pokojů a matrací a množství alergenu Der f 1 bylo změřeno imunochemickou metodou ELISA.

Výsledky

Nález alergenu byl pozitivní v 25,3 % (24 z 95) vzorků z obývacích pokojů a v 83,2 % (79 z 95) vzorků z matrací. Kožní projevy u pacientů bez senzitizace k alergenům z prachu domácího prostředí byly závažnější, pokud bylo v obývacích pokojích zjištěno více Der f 1 než 2 μg/g prachu. Naopak méně závažné projevy byly zjištěny, pokud se v obývacím pokoji nacházelo méně Der f 1 než 2 μg/g prachu. U pacientů se senzitizací k alergenům z prachu domácího prostředí závažnost projevů nezávisela na koncentraci Der f 1 a byla u všech podobná. Jiná situace však nastala u vzorků z matrací, zde závažnost projevů nezávisela na koncentraci alergenu Der f 1 u senzitizovaných ani u nesenzitizovaných pacientů.

Působení alergenů na pokožku poškozenou atopickou dermatitidou má nejspíše složitý a komplexní charakter. Z vědecké studie vyplývá, že závažnost projevů stoupá při výskytu roztočů v domácnosti. Při jejich odstranění dochází k ústupu a částečnému zhojení vyrážky.

(holi)

Zdroj: Jihyun Kim, Sangwoon Lee, et al. The Indoor Level of House Dust Mite Allergen Is Associated with Severity of Atopic Dermatitis in Children. J Korean Med Sci 2013; 28: 74–79. http://dx.doi.org/10.3346/jkms.2013.28.1.74

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky