Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rozdíly v prevalenci alergií mezi různými rasami jsou nejspíše spojeny s prostředím

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.6.2009

Rozdíly v prevalenci alergií mezi různými rasami jsou nejspíše spojeny s prostředím

Alergie jsou v USA mnohem častější u osob afroamerického původu než u bělochů. Není však jisté, zda tento rozdíl souvisí s genovou výbavou, nebo s prostředím, ve kterém lidé žijí. Podle nové studie, publikované v odborném časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology, se zdá, že rozdíl spíše souvisí s expozicí negativním vlivům v prostředí.

Tým lékařů pod vedením doktora Keoki Williamse z Detroitu hodnotil vztah mezi alergickou senzitizací (definovanou jako zvýšení hodnot některých z alergenspecifických IgE protilátek) a rasou či genetickým původem u celkem 385 Afroameričanek a 216 bílých žen.

Rasa, ke které se sami pacienti hlásili, významně ovlivňovala, s jakou pravděpodobností bude u pacientů zjištěna alergická senzitizace. Pokud žena uvedla, že je Afroameričankou, byla u ní 2,19násobná pravděpodobnost senzitizace oproti referenční skupině.

Při zhodnocení místa bydliště (město či předměstí) však nebyla zjištěna žádná statisticky významná korelace mezi genetickým původem a alergickou senzitizací. Upravené odds ratio pro městské a předměstské prostředí bylo 2,09, tedy více než dvojnásobná pravděpodobnost alergické senzitizace při bydlení ve městě.

Ze studie je evidentní, že genetický původ ve smyslu rasy na rozvoj alergie zřejmě nemá vliv. Při eliminaci alergií v různých skupinách obyvatel je primárně nutné zaměřit se na expoziční faktory prostředí.

(jin)

Zdroj: J Allergy Clin Immunol 2008; 122: 820–827.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny.

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje celosvětový zdravotnický problém. Postihuje 10–25 % dospělé populace a v některých zemích její výskyt u dětí a adolescentů dosahuje až 40 %. Ovlivňuje významně jak pracovní, tak školní výkonnost pacientů. Často je spojena s astmatem, které je při neléčené rýmě podstatně hůře kompenzováno.Všechny novinky