Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Rizikové faktory pro rozvoj ekzému v dětství

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.3.2010

Rizikové faktory pro rozvoj ekzému v dětství

Incidence atopického ekzému vzrostla v Dánsku od roku 1960 do roku 1990, kdy jím trpělo téměř 18 % dětí, téměř šestkrát a od té doby dále narůstá. Kromě genetické predispozice má tedy na rozvoj ekzému vliv i okolní prostředí.

Dánští autoři popisovaného sdělení zkoumali vliv mnoha faktorů okolního prostředí na rozvoj atopického ekzému u dětí do 3 let věku. Po uvedenou dobu sledovali kohortu 356 dětí, které se narodily matkám astmatičkám. Děti byly po celou dobu vyšetřovány a při diagnóze ekzému i léčeny na pracovišti autorů. Kontroly probíhaly každých 6 měsíců, ale také kdykoliv podle potřeby při zhoršení kožního nálezu nebo při manifestaci jakéhokoliv jiného alergického onemocnění. Vyšetření alergické senzibilizace proběhlo v jednom roce a dále v 1,5 a 4 letech, kdy byly stanoveny hladiny celkových a specifických alergických protilátek proti nejčastějším potravinovým a inhalačním alergenům.

U všech dětí se hodnotily genetické faktory – přítomnost mutací v genu pro fillagrin (to je protein, který je důležitý pro správnou stavbu kůže a jehož defekt byl prokázán u ekzematiků), dále alergie u rodičů, pohlaví, sociální postavení, komplikace v těhotenství, míry při narození, měsíc, ve kterém se dítě narodilo, délka výhradního kojení, doba zavedení vajec, kravského mléka a ryb do stravy, doba strávená v kolektivním zařízení, chování psa nebo kočky v domácnosti, používání péřového polštáře, průkaz nikotinu ve vlasech dítěte a teplota a vlhkost v ložnici dítěte.

Ekzém se vyvinul celkem u 43,5 % dětí. Riziko rozvoje ekzému zvyšovala přítomnost mutace pro fillagrin, ekzém u matky, alergická rýma u otce. Riziko bylo naopak nižší s rostoucí délkou při porodu, vyšší teplotou v ložnici (což může být ale ovlivněno chováním rodičů, při objevení se ekzému automaticky snižují teplotu v ložnici, aby zmírnili svědění kůže při nadměrném zahřívání) a také chováním psa.

Vysvětlení pro tyto faktory zatím není jednoznačné. U vlastnictví psa je možné, že se nemusí jednat o přímý vliv, ale například o vliv životního stylu.

(van)

Zdroj: Bisgaard, H. et al.: Risk analysis of early childhood eczema. Journal of Allergy and Clinical Immunology, Volume 123, Issue 6, Pages 1355–1360. doi: 10.1016/j.jaci.2009.03.046

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Lokální tvorba cytokinů a klinické příznaky u dětí s alergickou rýmou při různé léčbě

Alergická rýma je globální zdravotní problém. Její výskyt se pohybuje od 9 do 42 % populace. Nejčastější je u dětí, trpí jí až 40 % adolescentů. Není to onemocnění smrtelné, ale má celou řadu komplikací, jako je chronický zánět dutin, porucha funkce Eustachovy trubice a z toho plynoucí onemocnění středního ucha, poruchy spánku, trvalé dýchání ústy a prokazatelný negativní vliv na astma.

Spojitost mezi ekzémem, astmatem, hladinami alergických protilátek a depresemi u dospělých

Atopie je vloha tvořit alergické protilátky. Některými autory bývá spojována také se zvýšenou náchylností k depresím. Jaký je vztah přímo hladiny alergických protilátek a deprese, ale zatím nikdo nezkoumal.

Zlepšení příznaků alergie po léčbě desloratadinem – observační studie

Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2007 postihuje alergická rýma 16–40 % obyvatel, výskyt astmatu a atopického ekzému je 6–15 %. Příznaky alergické rýmy a konjunktivitidy, jako jsou svědění, slzení, kýchání či ucpaný nos, nejsou sice život ohrožující, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientů.Všechny novinky