Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Review posledních dat o účinnosti a bezpečnosti desloratadinu

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.9.2013

Review posledních dat o účinnosti a bezpečnosti desloratadinu

Desloratadin je nesedativní H1-antihistaminikum druhé generace indikované k léčbě alergické rhinitidy dostupné na trhu od roku 2001. Jeho užívání je schváleno jak k léčbě chronických, tak i sezónních symptomů alergické rýmy. Desloratadin má výhodu obecně nízkého interakčního potenciálu na úrovni transportních proteinů i metabolických enzymů, což bývají hlavní příčiny lékových interakcí. Navíc desloratadin disponuje přídatnými antialergickými účinky, protože kromě blokády H1-receptorů působí i protizánětlivě, a to díky svým schopnostem ovlivnit modulaci cytokinů, adhezi molekul a efektorových buněk, např. eosinofilů.

Již v letech 2004–2009 proběhly rozsáhlé studie hodnotící klinický přínos desloratadinu pro léčbu alergických respiračních onemocnění. Desloratadin již tehdy prokázal svůj jednoznačný přínos. V roce 2007 pak byla publikována metaanalýza zahrnující data z celkem 57 klinických hodnocení. Desloratadin v ní obhájil vliv na signifikantní redukci výskytu symptomů oproti placebu a rovněž signifikantně vyšší vliv na aktivitu eosinofilů.

Na seznam dalších rozsáhlých studií se následně zapsala i studie ACCEPT-1 (Aerius Control: Clinical and Evaluative Profile of Treatment), která se konala po dobu jednoho roku v 60 centrech v 15 různých zemích. Studie opět porovnávala účinnost a bezpečnost desloratadinu vůči placebu. Studie přinesla zajímavý poznatek, a to že desloratadin sice vykazuje účinnost již 24 hodin po podání, ale maximální efekt se dostaví až po týdnu léčby. ACCEPT-1 je také první studie, která hodnotila přínos léčby i z ekonomického hlediska vztaženého na počet zmeškaných pracovních, resp. školních hodin. Léčivo vyšlo ze studie jako velmi dobře tolerované, s minimem nežádoucích reakcí. Poslední dostupnou studií je nyní ACCEPT-2, která má jako první prospektivní design. Studie opět potvrdila výsledky předešlých studií s důrazem na zlepšení kvality života pacientů užívajících desloratadin.

Desloratadin tedy plně naplnil všechna požadovaná kritéria na účinnou a bezpečnou léčbu alergické rhinitidy a zařadil se do první linie léčiv užívaných u tohoto onemocnění.

(bak)

Zdroj: Villa E., et al. Review of Desloratadine Data Using the ARIA Guidelines. WAO Journal 2012; 5: S6–S13.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Tři fenotypy astmatu vzniklého v dospělosti

Holandským autorům se na základě studie s 200 pacienty podařilo popsat 3 různé fenotypy osob s astmatem vzniklým v dospělosti.

Spojení mezi ekzémem v dětství a pozdějším rozvojem astmatu a rinitidy je silné

Prevalence ekzému stoupá, zvláště u dětí v západních zemích. Ekzém ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychickou pohodu.

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Výskyt astmatu (AB), rinitidy a atopické dermatitidy (AD) se v posledních dekádách v populaci zvýšil.Všechny novinky