Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Resekce periferních submukózních nazálních nervových větví u závažné alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 4.1.2013

Resekce periferních submukózních nazálních nervových větví u závažné alergické rýmy

Submukózní resekce periferní inervace nosní sliznice (SRPN, tedy resekce periferních větví z rami nasales posteriores odstupujících z n. trigeminus) se podle výsledků krátkodobé studie jeví jako účinná a bezpečná terapeutická možnost u pacientů s alergickou rýmou, která je rezistentní na farmakoterapii.

U pacientů s neustupující závažnou alergickou rýmou, která nereaguje na medikamentózní léčbu, je možností léčby transnazální resekce ramus nasalis posterior (TRPN), účinnost byla prokázána i u turbinektomie (resekce sliznice dolní skořepy nosní s přilehlou kostí). Japonští autoři vytvořili hypotézu, že jedním z mechanismů, který vede ke zmírnění příznaků alergické rýmy po turbinektomii, je destrukce periferních submukózních nervových větví. Provedli proto studii, jejímž cílem bylo zhodnotit účinnost  turbinoplastiky se SRPN.

Do jedné skupiny zařadili 13 pacientů, kteří podstoupili turbinoplastiku se SRPN, a do druhé skupiny 11 pacientů, u nichž byla kromě této léčby provedena ještě resekce ramus nasalis posterior (TRPN). Bylo hodnoceno kýchání, výtok z nosu a nosní obstrukce pomocí dotazníků, dále farmakoterapie před zákrokem a po zákroku a pooperační komplikace.

Po operaci se v obou skupinách zmírnily všechny hodnocené příznaky. Rozdíl mezi skupinami ve snížení skóre nazálních příznaků nebyl mezi skupinami statisticky významný.

Přestože jde o krátkodobé výsledky, zdá se, že u pacientů se závažnou alergickou rýmou rezistentní na medikamentózní léčbu je jako terapeutický zákrok zcela postačující turbinoplastika s destrukcí submukózních periferních nervových větví. U těchto pacientů by tedy již nemělo být nutné provádět i resekci celého ramus nasalis posterior.

(zza)

Zdroj: Kobayashi T. et al. Resection of peripheral branches of the posterior nasal nerve compared to conventional posterior neurectomy in severe allergic rhinitis. Auris Nasus Larynx. 2012 Dec; 39 (6): 593–6. Epub 2012 Feb 15.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

BASALT – randomizovaná kontrolní studie (nejlepší dlouhodobá strategie přizpůsobení léčby astmatu)

Porovnání přínosu klinického vyšetření versus strategie založené na kontrole biomarkerů a na symptomech pro přizpůsobení dávkování inhalačních kortikosteroidů u dospělých s astmatem bronchiale.

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Stopové prvky hrají nezbytnou roli v normálním fungování imunitních a antioxidačních systémů. Právě porušení těchto systémů je hlavním patogenním jevem u atopické dermatitidy (AD).

Alergenspecifická imunoterapie – jediná kauzální léčba alergie

Výskyt alergických onemocnění již narostl do pandemických rozměrů – až 150 milionů Evropanů trpí některým z typů alergie.Všechny novinky