Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Psí modely astmatu a CHOPN

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 9.4.2010

Psí modely astmatu a CHOPN

Psi jsou v hojné míře používáni jako zvířecí model pro výzkum astmatu a chronické plicní obstrukční nemoci. O průběhu těchto nemocí u psů bylo již nashromážděno mnoho poznatků. Patogeneze obou nemocí je u psů stejná jako u lidí. I u psů se může objevit alergie. Nejčastěji je to atopický ekzém. Spontánní vznik astmatu není u psů tak častý jako u lidí. Pro výzkumné účely je proto nutné psy uměle senzibilizovat.

Plemeno bíglů je náchylné k rozvoji alergie, pokud jsou štěňata senzibilizována ihned po narození intraperitoneálně alergenem pylu ambrozie. Alergie potom přetrvává dlouhou dobu a má všechny rysy lidské IgE mediované alergie. Takto vzniklé astma má stejnou patogenezi jako lidské alergické astma a také léčba je stejná.

Modelem pozátěžového bronchospazmu jsou aljašští saňoví psi. Během závodů urazí dlouhé úseky ve vysokém tempu s maximální hyperventilací mrazivého a suchého vzduchu. Změny v jejich průduškách jsou při bronchoskopickém a histologickém vyšetření stejné jako u elitních atletů s obdobnou zátěží. Další možností, jak vyvolat astma u psů, je opakovaná inhalace ozonu.

Také pro CHOPN jsou psi ideálním modelem. Změny stejné jako u lidí lze vyvolat i u psů. Dlouhodobá inhalace kouře poškozuje psí plíce stejně jako lidské. Dlouhodobá inhalace oxidů síry vyvolá podobné změny. Další možností je inhalace proteolytických enzymů, například papainu. U psů po těchto zásazích dochází k postupnému rozvoji emfyzému a chronické bronchitidy. Spontánní rozvoj obou nemocí je u psů také pozorován. Je to patrně důsledek přirozené expozice uvedeným škodlivinám.

Vyšetřovací možnosti jsou u psů velmi dobré, jsou propracovány techniky vyšetření funkce plic a také bronchoskopie. Vzhledem k velikosti jsou tyto metody u psů prováděny podobně jako u nespolupracujících dětí. Účinnost léků je opět srovnatelná při psím i lidském onemocnění. Otázkou je etika takového výzkumu na zvířatech. Částečnou omluvou pro prováděné pokusy může být pouze to, že léky takto zkoušené jsou vhodné i pro léčbu psů s těmito chorobami, které u nich vzniknou spontánně.

(van)

Zdroj: Pharmacol Therapeutics. 2008; 21: 731–742.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nosní sprej s mometazonfuroátem je bezpečný a účinný při dvanáctiměsíční léčbě dětí s pereniální alergickou rýmou

Alergická rýma je běžné onemocnění, které u řady pacientů začíná již v prvních dvou letech života. V Británii diagnostikovali alergickou rýmu u 18 % dětí ve věku 1–2 let. Studie v Americe ukázala, že ¼ dětí, které mají alergickou rýmu v 6 letech, měla první projevy již během prvního roku života.

Imunoterapie potravinové alergie

Alergenová imunoterapie (vakcinace) je jediná léčebná metoda, která zasahuje do imunologické podstaty alergické reakce. Dnes je již dobře propracována alergenová terapie pyly, roztočovými alergeny, hmyzím jedem, vzácněji i zvířecími alergeny.

Tracheobronchomalacie u dětí s hvízdavým dechem

Opakované hvízdavé bronchitidy nejsou v dětství vzácné a často vedou k diagnóze astmatu. U některých dětí však ani intenzivní léčba inhalačními kortikoidy a bronchodilatancii nevede k ústupu obtíží. Příčiny tohoto stavu jsou tedy jiné, než je zánět průdušek.Všechny novinky