Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Protektivní role H. pylori u rozvoje alergického astmatu?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 9.1.2012

Protektivní role H. pylori u rozvoje alergického astmatu?

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které se v přetechnizovaném světě stává novodobou epidemií. Zvýšený výskyt astmatu je spojován s rapidním vymizením Helicobactera pylori z vyspělých zemí. H. pylori je patogenní bakterie, která běžně kolonizuje lidský žaludek a může být jedním z faktorů rozvoje gastritid u citlivých jedinců.

Autoři provedli studii na laboratorních myších, u kterých bylo simulováno alergické onemocnění dýchacích cest za použití ovalbuminu a roztočů. Infekce H. pylori účinně chránila myši před typickými příznaky astmatu, jako je hyperreaktivita dýchacích cest, zánět tkání a metaplazie pohárkových buněk. Nedošlo k alergenem indukované pulmonální a bronchoalveolární infiltraci eozinofily a Th2- a Th17-buňkami. Protekce proti astmatu byla dále spojována s narušeným zráním dendritických buněk infiltrujících plíce a kumulací vysoce supresivních regulačních T-lymfocytů v plicích. Systematická deplece regulačních T-lymfocytů protekci rušila. Došlo-li k transferu přečištěné generace regulačních T-lymfocytů z infikovaných dárcovských myší na myši neinfikované H. pylori, byla přenesená ochrana proti astmatu dostatečná. Protekce byla nejvýraznější u myší infikovaných H. pylori neonatálně. Po eradikací H. pylori antibiotiky protekce vymizela.

Výsledek studie poskytuje experimentální důkaz o blahodárném efektu osídlení H. pylori při rozvoji alergického astmatu.

(msd)

Zdroj: Isabelle C. Arnold, Nina Dehzad, Sebastian Reuter, Helen Martin, Burkhard Becher, Christian Taube, Anne Müller. Helicobacter pylori infection prevents allergic asthma in mouse models through the induction of regulatory T cells. The Journal of Clinical Investigation. Publikováno online 1. 8. 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prozánětlivá role HRF u astmatu prokázána in vitro

Histamin uvolňující faktor (HRF), někdy též nazývaný translačně kontrolovaný nádorový protein (TCTP) či fortilin, je jedním z působků, který lze extrahovat z mononukleárů periferní krve.

Nová indikace montelukastu?

Tým studentů a klinických farmaceutů při univerzitě v Omaze pozoroval významné zlepšení příznaků intersticiální cystitidy (IC) u pacienta léčeného montelukastem.

Novinky ve výzkumu antiastmatické terapie

Atopické astma je chronické zánětlivé plicní onemocnění, charakterizované opakujícími se epizodami sípavého a obtížného dýchání. Příčina onemocnění spočívá v zánětlivé odpovědi Th2 buněk v dýchacích cestách.Všechny novinky