Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Probiotika v léčbě alergické rinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 21.1.2014

Probiotika v léčbě alergické rinitidy

Ve vyspělých zemích trpí až 30 % populace nějakou formou atopie, mezi něž se řadí i alergická rinitida. Ačkoliv na toto onemocnění zatím neexistuje žádný kauzální lék, zdá se, že probiotika mají kromě svých pozitivních účinků na trávicí systém i potenciál v léčbě alergické rinitidy.

Zkoumá se mnoho kmenů

Vědci se v minulosti zaměřovali především na studium účinku preparátů obsahujících jeden specifický kmen bakterií. Jednalo se především o tyto bakterie: Lactobacillus paracasei, L. casei, L. rhamnosus, Bifidobacterium longum, L. johnsoni EM1, L. gasseri, Bacillus clausii a Escherichia coli Nissle. V současnosti ale přibývá studií, které zkoumají účinek působení více kmenů bakterií na pacienty s alergickou rinitidou. V tomto případě je nejvíce prozkoumané komplexní působení bakterií rodu Lactobacillus a Bifidobacterium, zejména díky tomu, že se nacházejí ve velkém množství dostupných komerčních produktů. Z hlediska bezpečnosti je užívání probiotik u většiny populace bez rizika až na imunodeficientní či imunosuprimované pacienty, u nichž hrozí přemnožení bakterií v gastrointestinálním traktu a rozvoj sepse kmeny se získanou rezistencí na běžné antimikrobiální léky.

Cesty podání probiotik

Studie se shodují v tom, že nejlepší cestou je perorální příjem probiotik. Je to způsobeno tím, že probiotika jsou mikroorganismy, které přežijí pasáž horní částí gastrointestinálního traktu a svou pozitivní imunomodulující schopnost rozvíjí až v tlustém střevě. Ostatní cesty podání, z nichž nejdiskutovanější je podání intraperitoneální a intranazální, nedosahují tak dobrých výsledků, i když v případě intranazálního podání se jistých úspěchů podařilo dosáhnout.

Mechanismy účinku

Ač jsou bakterie velmi jednoduché organismy, jejich působení na lidský organismus je velmi komplexní a nejspíše se liší druh od druhu. Většinou ale ovlivňují svým působením buňky imunitního systému, zejména monocyty a lymfocyty. Například L. paracasei svým působením snižuje hladinu IL-5, 8 a 10 v periferní krvi, kdežto bakterie Bifidobacterium longum snižuje počet eozinofilů a hladinu IFN-γ v periferní krvi. Souhrnně je možno říci, že v naprosté většině případů působí ve vztahu k alergické rinitidě pozitivně jako imunomodulancia.

Výsledky léčby

Nedávno byla publikována data z několika randomizovaných dvojitě zaslepených studií, která ukazují, že probiotika mají kladný účinek i v léčbě alergické rinitidy. V jednom výzkumu po pravidelném užívání probiotika L. casei došlo ke snížení výskytu alergických epizod u 64 dětí v předškolním věku s alergickou rinitidou. Tyto výsledky vypadají slibně, ale na přesnější závěry je zatím nutno ještě počkat, protože probiotika jsou v léčbě atopií a alergických reakcí zcela novým hráčem.

(holi)

Zdroj: Gui Yang, Zhi-Qiang Liu, et al. Treatment of Allergic Rhinitis with Probiotics: An Alternative Approach. N Am J Med Sci. 2013 August; 5 (8): 465–468; doi: 10.4103/1947-2714.117299

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky