Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Přínos montelukastu u dětí s pozátěžovou bronchokonstrikcí potvrzen

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.2.2013

Přínos montelukastu u dětí s pozátěžovou bronchokonstrikcí potvrzen

Studie publikovaná v lednovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Immunology Research byla zaměřena na porovnání účinnosti montelukastu a inhalačně podávaného flutikasonu-propionátu. Indikací byla dětská pozátěžová bronchokonstrikce. Vzhledem k tomu, že se tato zdravotní komplikace vyskytuje až u 85 % dětí s astmatem, je nalezení účinného léku nezbytné.

Do studie vybrali vědci 24 dětí ve věku 6–18 let. Rozdělili je do 2 skupin po dvanácti. Designem se jednalo o 4týdenní, dvojitě zaslepenou a placebem kontrolovanou studii. První skupina užívala montelukast, druhá inhalovala flutikason-propionát. Před i po léčbě podstoupily děti výkonnostní test na běžeckém pásu.

Vědci se zaměřili na množství leukotrienu E4 (LTE4) v moči a sputu a množství NO (FENO) ve vydechovaném vzduchu. Tyto hodnoty měřili před i po zátěži, a to před i po terapii. Jako vyhodnocovací kritérium stanovili poměr LTE4/FENO.

Obě sledované skupiny vykazovaly srovnatelný pozátěžový pokles vteřinové vitální kapacity (FEV1) před i po léčbě. Za povšimnutí však stál signifikantní rozdíl v rozsahu přírůstku této veličiny u obou skupin (Δ; montelukast: −18,38 ± 14,53 % vs. flutikason: −4,67 ± 8,12 %; p = 0,021). Stejně tak logaritmus přírůstku poměru LTE4/FENO ve sputu vykazoval příznivější hodnoty u skupiny léčené montelukastem (před zátěží: −0,09 ± 0,21 vs. −0,024 ± 0,03; p = 0,045; po zátěži: −0,61 ± 0,33 vs. −0,11 ± 0,28; p = 0,023).

Získaná data dokazují, že montelukast je jako prevence poklesu FEV1 účinnější než flutikason-propionát. Jeho přínos při léčbě dětské pozátěžové bronchokonstrikce je tak nezpochybnitelný. Výsledky navíc potvrzují i domněnku, že LTE4 hraje v rozvoji bronchokonstrikce významnou roli.

(msd)

Zdroj: Baek H. S. et al. Ratio of Leukotriene E4 to Exhaled Nitric Oxide and the Therapeutic Response in Children With Exercise-Induced Bronchoconstriction. Allergy, Asthma & Immunology Research 2013 January; 5 (1): 26–33; doi: 10.4168/aair.2013.5.1.26

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky