Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.11.2013

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Současné poznatky týkající se epidemiologie ekzému vzniklého v dospělosti jsou velice omezené. Američtí dermatologové ze St Luke's-Roosevelt Hospital a Beth Israel Medical Center v New Yorku a Northwestern University v Chicagu se proto rozhodli provést studii, která by blíže popsala prevalenci ekzému v dospělosti a také faktory spojené s jeho vznikem u jedinců ve Spojených státech. Autoři za tímto účelem použili data získaná od 27 157 dospělých jedinců ve věku 18 až 85 let.

Celkově byla jednoroční prevalence ekzému 10,2 % (95% CI 9,7 % až 10,6 %). Jednoroční prevalence ekzému spolu s astmatem a/nebo sennou rýmou činila 3,2 % (95% CI 2,8 % až 3,3 %). Výskyt ekzému v dospělosti byl pak spojen s vyšší prevalencí astmatu (p < 0,001), vyšším počtem astmatických záchvatů v uplynulém roce (p < 0,001) a také častěji s perzistujícím astmatem (p = 0,02). Dle multivariantní analýzy byla prevalence ekzému signifikantně vyšší u starších jedinců, pak u žen a osob hispánského původu, u jedinců s rodištěm ve Spojených státech, s vyšší úrovní vzdělání a také u těch v současnosti pracujících (p ≤ 0,02).

Tato americká studie se pokusila odhadnout prevalenci ekzému a jeho spojitost s astmatem v dospělé populaci. Výše uvedené výsledky naznačují, že prevalenci ekzému u dospělých jedinců neovlivňuje jeden, ale naopak více demografických i socioekonomických faktorů.

(mik)

Zdroj: Silverberg J. I., Hanifin J. M. Adult eczema prevalence and associations with asthma and other health and demographic factors: A US population-based study. J Allergy Clin Immunol. 2013 Oct 3; pii: S0091-6749(13)01366-3; doi: 10.1016/j.jaci.2013.08.031.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinky nosního spreje mometazonfuroátu na oční příznaky alergické rýmy

Mometazonfuroát nosní sprej (MFNS) je účinný intranazální kortikosteroid užívaný při léčbě alergické rýmy. Jeho účinky na nazální symptomy jsou potvrzené několika studiemi, účinky na oční příznaky ale byly dosud zmiňovány jen okrajově.

Neuropsychiatrické reakce po montelukastu

Montelukast je dnes jedním z nejužívanějších léčiv pro léčbu perzistentního astmatu. Řada doporučených postupů, např. Španělský doporučený postup pro léčbu astma (GEMA) či guidelines Globální iniciativy pro astma (GINA), popisuje leukotrienové inhibitory jako důležitou součást terapie středního až mírně pokročilého astmatu.

Kvalita života astmatiků je vlivem alergické rinitidy snížena jen minimálně

Alergie a astma mají prokazatelný vliv na snížení kvality života nemocných, a to v důsledku fyzických a psychosociálních komplikací onemocnění. Značná část pacientů s bronchiálním astmatem zároveň trpí alergickou rinitidou, která kvalitu života taktéž ovlivňuje.Všechny novinky