Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.11.2013

Prevalence ekzému v dospělosti a jeho spojitost s astmatem

Současné poznatky týkající se epidemiologie ekzému vzniklého v dospělosti jsou velice omezené. Američtí dermatologové ze St Luke's-Roosevelt Hospital a Beth Israel Medical Center v New Yorku a Northwestern University v Chicagu se proto rozhodli provést studii, která by blíže popsala prevalenci ekzému v dospělosti a také faktory spojené s jeho vznikem u jedinců ve Spojených státech. Autoři za tímto účelem použili data získaná od 27 157 dospělých jedinců ve věku 18 až 85 let.

Celkově byla jednoroční prevalence ekzému 10,2 % (95% CI 9,7 % až 10,6 %). Jednoroční prevalence ekzému spolu s astmatem a/nebo sennou rýmou činila 3,2 % (95% CI 2,8 % až 3,3 %). Výskyt ekzému v dospělosti byl pak spojen s vyšší prevalencí astmatu (p < 0,001), vyšším počtem astmatických záchvatů v uplynulém roce (p < 0,001) a také častěji s perzistujícím astmatem (p = 0,02). Dle multivariantní analýzy byla prevalence ekzému signifikantně vyšší u starších jedinců, pak u žen a osob hispánského původu, u jedinců s rodištěm ve Spojených státech, s vyšší úrovní vzdělání a také u těch v současnosti pracujících (p ≤ 0,02).

Tato americká studie se pokusila odhadnout prevalenci ekzému a jeho spojitost s astmatem v dospělé populaci. Výše uvedené výsledky naznačují, že prevalenci ekzému u dospělých jedinců neovlivňuje jeden, ale naopak více demografických i socioekonomických faktorů.

(mik)

Zdroj: Silverberg J. I., Hanifin J. M. Adult eczema prevalence and associations with asthma and other health and demographic factors: A US population-based study. J Allergy Clin Immunol. 2013 Oct 3; pii: S0091-6749(13)01366-3; doi: 10.1016/j.jaci.2013.08.031.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky