Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Porovnání efektivity terapie sezónní alergické rinitidy: lokální steroidy (mometazon) versus orální systémové steroidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.6.2013

Porovnání efektivity terapie sezónní alergické rinitidy: lokální steroidy (mometazon) versus orální systémové steroidy

V terapii alergické rinitidy (AR) jsou efektivní a hojně používané kortikosteroidy jak lokální intranazální, tak systémové perorální. Při výběru vhodného léku s ohledem na vedlejší účinky mají rozhodně přednost lokální preparáty. Na druhé straně, systémové steroidy jsou již tradičně považovány za účinnější a rychlejší v nástupu účinku. Japonští lékaři tak ve své studii vydané v mezinárodním časopisu Auris Nasus Larynx porovnávali účinnost topické terapie kortikosteroidy a terapie systémové.

Metody

Do této otevřené studie byli zařazeni pacienti (n = 72) trpící sezónní AR se střední až těžkou symptomatologií. Pacienti byli rozděleni do 3 terapeutických skupin. První skupina (24 pacientů) byla bez léčby kortikosteroidy (pouze loratadin), druhá skupina (25 pacientů) byla léčena loratadinem a lokální aplikací mometazonu (MFNS – mometasone furoate nasal spray) a třetí skupina (23 pacientů) užívala loratadin a perorální beta-metazon (BOT – betamethasone oral tablets). Terapie byla hodnocena po jednom týdnu užívání. Pro evaluaci výsledků byly použity diáře pacientů obsahující dotazník (JRQLQ – The Japanese Rhinoconjunctivis Quality of Life Questionnaire).

Výsledky

V porovnání s loratadinem (10 mg denně) snížily jak MFNS 200 μg (2× 50 μg do každé nosní dírky) aplikovaný jednou denně, tak BOT 0,25 mg podávaný dvakrát denně podstatně celkové skóre pro kýchání, nazální obstrukci, vodnatý nazální výtok i nazální svědění. Skóre pro svědění očí bylo sníženo o něco více u MFNS skupiny v porovnání se skupinou bez kortikosteroidů, ale rozdíl nebyl významný.

MFNS a BOT měly tedy totožné účinky na nazální symptomy pacientů se sezónní alergií. Jelikož je účinnost obou aplikačních cest stejná, je nutné rozhodovat se dle možných vedlejších účinků. V takovém případě je proto terapie lokálními kortikosteroidy (mometazonem) silně doporučována a preferována před použitím systémové léčby.

(boba)

Zdroj: Karaki M. et al. Efficacy of intranasal steroid spray (mometasone furoate) on treatment of patients with seasonal allergic rhinitis: Comparison with oral corticosteroids. Auris Nasus Larynx. Publikováno online 3. lisotpadu 2012; http://dx.doi.org/10.1016/
j.anl.2012.09.004

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky