Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Porod císařským řezem je spojen s alergickou rýmou a atopií u takto porozených dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.3.2009

Porod císařským řezem je spojen s alergickou rýmou a atopií u takto porozených dětí

Porod císařským řezem v anamnéze dětí, jejichž rodiče mají astma či alergii, je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje alergické rýmy a atopie. Pro astma tato závislost ovšem neplatí. Vyplývá to z práce publikované v srpnovém vydání odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Autoři pod vedením Dr. Juana Celedona z lékařské fakulty na Harvardu zorganizovali prospektivní studii, ve které sledovali 432 dětí od narození až do 9 let věku. U všech dětí bylo u alespoň jednoho rodiče diagnostikováno astma či alergické onemocnění. Pomocí rozhovorů prováděných s rodiči každého dítěte nejméně dvakrát ročně byly odhalovány případy nově diagnostikovaného astmatu či alergické rhinitidy. U podskupiny čítající 271 dětí byl v mladším školním věku proveden také kožní prick test.

Autoři zjistili, že u dětí narozených císařským řezem byla pravděpodobnost rozvoje atopie přibližně dvojnásobná (2,1) než u dětí ze spontánních porodů. Riziko alergické rýmy bylo 1,8× vyšší. Císařský řez však nezvyšoval pravděpodobnost rozvoje astmatu či wheezingu.

Autoři se domnívají, že příčinou neodhalení spojitosti mezi císařským řezem a rozvojem astmatu, která je prokázána v jiných studiích, jsou omezené počty případů, které nestačí ke statistickému průkazu asociace. Poznamenávají však, že data z jejich studie byla dostatečná k prokázání asociace mezi porodem per s. c. a wheezingem, což je zásadní symptom astmatu.

Zdroj: J Allergy Clin Immunol2008; 122: 274–279.

(jin)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopie u dětí a adolescentů s diabetem 1. typu

Pomahačské (helper) T-lymfocyty (Th) hrají důležitou roli při rozvoji jak autoimunitních onemocnění, jakým je inzulindependentní diabetes mellitus 1. typu u dětí, tak atopických onemocnění.

Desloratadin zlepšil příznaky astmatu a snížil spotřebu beta-2 mimetik u pacientů se sezonní alergickou rýmou a astmatem

Sezonní alergická rýma a astma jsou častou kombinací alergických onemocnění u jednoho pacienta. Plazmatická hladina histaminu a jeho metabolity v moči jsou v časné i pozdní fázi exacerbace astmatu zvýšeny.

Snížení obsahu soli v dietě zlepšuje funkci plic u pozátěžového astmatu

Námahou provokované astma se vyskytuje u 90 % astmatiků, u 35–40 % pacientů s alergickou rýmou a u 12–15 % lidí z celé populace. Mezi vrcholovými sportovci je pozátěžové astma udáváno u 18–26 % zimních olympijských sportovců, u 50 % běžkařů a také u 50 % letních olympioniků.Všechny novinky