Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Plné kojení zvyšuje u dětí s rizikem rozvoje alergie riziko ekzému, ale snižuje riziko hvízdavé dušnosti

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.6.2010

Plné kojení zvyšuje u dětí s rizikem rozvoje alergie riziko ekzému, ale snižuje riziko hvízdavé dušnosti

Mateřské mléko je nejpřirozenější stravou pro kojence a je také považováno za preventivní opatření proti rozvoji alergie, zejména u dětí, které mají vysoké riziko rozvoje alergie. Dánští lékaři sledovali 411 kojenců, kteří se narodili matkám astmatičkám. Zaznamenávali délku výhradního kojení, přítomnost ekzému u dětí a epizody hvízdavého dýchání.

V mateřském mléce byl 1 měsíc po začátku kojení vyšetřen obsah nenasycených mastných kyselin, které mohou mít ochranný vliv proti rozvoji ekzému. Z dalších možných faktorů, které ovlivňují rozvoj alergie, byla zaznamenána přítomnost zvířete v domácnosti, kouření matky v posledním trimestru těhotenství a věk, kdy dítě začalo navštěvovat kolektivní zařízení. U dětí byly vyšetřeny varianty fillagrinu. Mutace tohoto proteinu zodpovídá za některé formy ekzému.

Po statistickém zhodnocení, které bralo v úvahu ostatní rizikové faktory pro rozvoj alergických onemocnění, se ukázalo, že s prodlužováním doby výlučného kojení roste u těchto rizikových dětí riziko ekzému. Naopak ale klesá riziko rozvoje hvízdavé dušnosti. Obsah nenasycených mastných kyselin v mateřském mléce vliv na ekzém nebo rozvoj hvízdavé dušnosti neměl.

Vysvětlení pro tyto nálezy není zatím jasné. Je možné, že mléko matek alergiček obsahuje cytokiny, které rozvoj alergie podporují. Obsahuje ale také protilátky a další faktory, které ochraňují dítě před infekcí, a to by mohlo vysvětlit, proč mají kojené děti méně epizod hvízdavé dušnosti. V kojeneckém věku je většina epizod hvízdání vyvolána virovou infekcí.

Jasné doporučení pro matky alergičky zatím z této studie nevyplývá, k tomu bude nutné děti dále sledovat a také provést další obdobné studie.

(van)

Zdroj: Giwercman Ch., J Allergy Clin Immunol, 125, 866–871, 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergie na kortikoidy u astmatiků

Inhalační kortikoidy patří k základním lékům v dlouhodobé protizánětlivé léčbě astmatu dospělých i dětí. Patří také k základním lékům používaným k tlumení jakékoliv imunitní reakce.

Zvýšení bronchiální hyperreaktivity v období menstruace

Hormonální vliv na plicní funkce je znám již dlouhou dobu. Astma se často zhoršuje v pubertě, během těhotenství a v době před začátkem menstruace. Tento jev byl popsán již v roce 1931. Funkci plic však v tomto období nikdo podrobněji nezkoumal. Porozumění těmto změnám může přinést i praktické důsledky pro léčbu pacientek.

Očkování proti chřipce u pacientů s alergií na vejce

Pandemie chřipky v roce 2009–2010 vyvolala u nás mnoho diskusí o vhodnosti a bezpečnosti očkování. Ve většině vyspělých zemí je očkování proti chřipce zcela běžné. Ve Skandinávii je každoročně naoočkováno okolo 80 % populace, včetně malých dětí.Všechny novinky