Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.8.2013

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Výskyt astmatu (AB), rinitidy a atopické dermatitidy (AD) se v posledních dekádách v populaci zvýšil. Životní styl bez pochyb ovlivňuje rozvoj alergických nemocí, a to již v dětství. Vedle rizikových faktorů, které se vyskytují v průběhu života, byly zkoumány i možné faktory negativně ovlivňující plod – kouření, stres či dieta matky.

Studie pocházející z Dánska byla zaměřena na to, zda vystavení matky možným spouštěčům astmatu (astmagenům) v průběhu těhotenství ovlivňuje rozvoj AB v raném dětství. Zkoumán byl výskyt AB u sedmiletých dětí, do úvahy byly vzaty i pohlaví a atopický status.

Do studie bylo zařazeno celkem 41 724 žen a jejich dětí z The Danish National Birth Cohort (vytvořena v letech 1997–2002). Účastníci byli kategorizováni podle expozice žen astmagenům při různých povoláních (celkem 7 kategorií dle typických alergenů). Možná expozice byla hodnocena podle typu zaměstnání v těhotenství (prenatální expozice) a 18 měsíců po těhotenství (postnatální expozice). Primárním cílem studie bylo hodnocení výskytu AB u sedmiletých dětí (při dosažení daného věku dítěte rodiče vyplnili internetový dotazník). Druhotným cílem bylo zhodnocení výskytu AB u dětí s AD a bez ní a dále dle pohlaví.

Prenatální expozice alergenům v kategorii tzv. částic o nízkém molekulární váze (LMW) byla hraničně spojena se zvýšeným rizikem rozvoje AB. Jednalo se zejména o specifické LMW, vyskytující se u kadeřnic a žen pracujících s čisticími prostředky či v chemickém průmyslu. Postnatální expozice se zdála být signifikantnější. Tento efekt autoři studie vysvětlují tzv. „carrier home“ efektem, tedy tím, že děti přicházejí do nepřímého kontaktu s alergeny, které jejich rodiče přinášejí domů ze zaměstnání.

Vystavení matek možným astmagenům v těhotenství se dle této velké populační kohortové studie nezdá být velkým rizikovým faktorem pro rozvoj AB v dětství (hodnoceno dle výskytu AB u sedmiletých účastníků studie). Nicméně expozice dětí LMW částicím v raném věku může zvýšit riziko AB.

(eza)

Zdroj: Christensen B. H. Et al. Maternal occupational exposure to asthmogens during pregnancy and risk of asthma in 7-year-old children: a cohort study. BMJ Open2013; 3: e002401; doi: 10.1136/bmjopen-2012-002401

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky