Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.8.2013

Ovlivňuje povolání žen výskyt astmatu u jejich dětí?

Výskyt astmatu (AB), rinitidy a atopické dermatitidy (AD) se v posledních dekádách v populaci zvýšil. Životní styl bez pochyb ovlivňuje rozvoj alergických nemocí, a to již v dětství. Vedle rizikových faktorů, které se vyskytují v průběhu života, byly zkoumány i možné faktory negativně ovlivňující plod – kouření, stres či dieta matky.

Studie pocházející z Dánska byla zaměřena na to, zda vystavení matky možným spouštěčům astmatu (astmagenům) v průběhu těhotenství ovlivňuje rozvoj AB v raném dětství. Zkoumán byl výskyt AB u sedmiletých dětí, do úvahy byly vzaty i pohlaví a atopický status.

Do studie bylo zařazeno celkem 41 724 žen a jejich dětí z The Danish National Birth Cohort (vytvořena v letech 1997–2002). Účastníci byli kategorizováni podle expozice žen astmagenům při různých povoláních (celkem 7 kategorií dle typických alergenů). Možná expozice byla hodnocena podle typu zaměstnání v těhotenství (prenatální expozice) a 18 měsíců po těhotenství (postnatální expozice). Primárním cílem studie bylo hodnocení výskytu AB u sedmiletých dětí (při dosažení daného věku dítěte rodiče vyplnili internetový dotazník). Druhotným cílem bylo zhodnocení výskytu AB u dětí s AD a bez ní a dále dle pohlaví.

Prenatální expozice alergenům v kategorii tzv. částic o nízkém molekulární váze (LMW) byla hraničně spojena se zvýšeným rizikem rozvoje AB. Jednalo se zejména o specifické LMW, vyskytující se u kadeřnic a žen pracujících s čisticími prostředky či v chemickém průmyslu. Postnatální expozice se zdála být signifikantnější. Tento efekt autoři studie vysvětlují tzv. „carrier home“ efektem, tedy tím, že děti přicházejí do nepřímého kontaktu s alergeny, které jejich rodiče přinášejí domů ze zaměstnání.

Vystavení matek možným astmagenům v těhotenství se dle této velké populační kohortové studie nezdá být velkým rizikovým faktorem pro rozvoj AB v dětství (hodnoceno dle výskytu AB u sedmiletých účastníků studie). Nicméně expozice dětí LMW částicím v raném věku může zvýšit riziko AB.

(eza)

Zdroj: Christensen B. H. Et al. Maternal occupational exposure to asthmogens during pregnancy and risk of asthma in 7-year-old children: a cohort study. BMJ Open2013; 3: e002401; doi: 10.1136/bmjopen-2012-002401

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Šikana u dětí s potravinovou alergií

Děti s potravinovou alergií (Food Allergy, FA) mohou být sociálně zranitelnější. Podle výzkumu American Academy of Pediatrics jsou tyto děti častěji i oběťmi šikanujícího chování.

Akupunktura může mít u sezónní alergické rýmy krátkodobý přínos

Během 8 týdnů aplikace akupunktury u pacientů se sezónní alergickou rýmou (SAR) v kontrolované studii se 422 účastníky došlo ke zlepšení skóre kvality života a snížení spotřeby antihistaminik.

Porovnání efektivity terapie sezónní alergické rinitidy: lokální steroidy (mometazon) versus orální systémové steroidy

V terapii alergické rinitidy (AR) jsou efektivní a hojně používané kortikosteroidy jak lokální intranazální, tak systémové perorální. Při výběru vhodného léku s ohledem na vedlejší účinky mají rozhodně přednost lokální preparáty.Všechny novinky