Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Orální arašídový test detekuje alergii, ovšem práh senzitivity arašídového alergenu není reprodukovatelný

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.4.2013

Orální arašídový test detekuje alergii, ovšem práh senzitivity arašídového alergenu není reprodukovatelný

Dvojitě zaslepená studie vystavení dané potravině s kontrolou placebem (DBPCFC) je zlatým standardem pro diagnostiku alergie na potraviny. Jde však o test časově náročný a potencionálně nebezpečný. Test CD-sens, prahový test senzitivity bazofilů na alergeny, se ukázal být slibným diagnostickým nástrojem u potravinových alergií. Cílem této studie je zhodnotit reprodukovatelnost arašídového orálního testu a porovnat výsledky testu CD-sens u citlivých dětí.

Metody

27 dětí (ve věku 4–19 let) podstoupilo DBPCFC následovaný jednou zaslepenou orální zkouškou. Arašídové vzorky (1 mg až 5 g) byly posuzovány podle skóre závažnosti reakce na jejich požití. Před prvními dvěma vzorky jídla byly provedeny odběry krve k testu CD-sens.

Výsledky

13 dětí (48 %) nereagovalo na žádný z potravinových vzorků. 14 reagovalo na oba arašídové vzorky a nikoli na placebo. Pouze 2 z těchto dětí reagovaly na stejnou prahovou dávku alergenu se stejným skórem závažnosti. Všechny ostatní děti měly jiné skóre nebo reagovaly na různé dávky alergenu. Pro děti s pozitivní reakcí byl geometrický průměr stupně dávek 1,834 (p = 0,307) a aritmetický průměr rozdílu mezi skóre závažnosti byl 0,143 (p = 0,952). Mezi dětmi s pozitivní reakcí na arašídové vzorky bylo 12 pozitivních v testu CD-sens. Dvě byly low-respondenti a nemohly být posuzovány. Geometrický průměr vztahu hodnot CD-sens u dětí k jejich pozitivním reakcím byl 1,035 (p = 0,505). Nicméně na rozdíl od vztahu ke skóre závažnosti a prahové dávce byla asociace mezi oběma hodnotami CD-sens silná (rs = 0,94, p < 0,001).

Závěr

Co se týče pozitivity/negativity, jsou oba testy reprodukovatelné na 100 %. Ovšem porovnání stupně prahové senzitivity obou alergenů je nemožné, protože prahová dávka skóre závažnosti je nereprodukovatelná.

(dak)

Zdroj: Glaumann S. et al. Oral Peanut Challenge Identifies an Allergy but the Peanut Allergen Threshold Sensitivity Is Not Reproducible. PLoS ONE 8 (1): e53465; doi: 10.1371/journal.pone.0053465

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky