Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.6.2009

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

V tříleté randomizované studii START (inhaled Steroid Treatment As Regular Therapy in early asthma) bylo zařazeno 7 165 pacientů s perzistujícím astmatem ve věku od 5 do 66 let. Kanadští lékaři z univerzity v Hamiltonu zaznamenávali četnost exacerbací a účinek časné intervence budesonidem či placebem v inhalaci na tuto četnost, stejně jako na závažnost projevů a zhoršující se spirometrické parametry.

Závažné exacerbace byly popsány u 190 pacientů ve skupině léčené placebem a u 115 pacientů léčených budesonidem. Zhoršení hodnoty FEV1 po podání bronchodilatancia mezi začátkem a koncem studie bylo v kontrolní skupině významně vyšší než ve skupině léčené bronchodilatancii (zhoršení o 6,44 % proti 2,43 %). Pokles procenta náležitých hodnot FEV1 byl během studie větší u pacientů v pokusné skupině, kteří prodělali exacerbaci, než u pacientů bez exacerbace (pokles o 2,48 % proti 1,72 %).

Podle autorů z těchto údajů vyplývají zejména dvě zajímavé informace. Za prvé, že exacerbace astmatu časem vedou ke zrychlenému zhoršování plicních funkcí nezávisle na tom, zda se jedná o děti, či dospělé. A za druhé, že léčba inhalačními kortikoidy časně po stanovení diagnózy je spojena s poklesem rychlosti zhoršování plicních funkcí spojeného s exacerbacemi.

(jate)

Zdroj: Am J Respir Crit Care Med 2009; 179: 19–24.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny.

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje celosvětový zdravotnický problém. Postihuje 10–25 % dospělé populace a v některých zemích její výskyt u dětí a adolescentů dosahuje až 40 %. Ovlivňuje významně jak pracovní, tak školní výkonnost pacientů. Často je spojena s astmatem, které je při neléčené rýmě podstatně hůře kompenzováno.Všechny novinky