Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Obezita/nadváha souvisí s výskytem astmatu u městského obyvatelstva

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 18.6.2014

Obezita/nadváha souvisí s výskytem astmatu u městského obyvatelstva

Polská studie s více než 18 000 účastníky prokázala souvislost obezity a alergických onemocnění pouze u astmatu městské populace.

Cílem práce publikované v dubnu 2014 bylo analyzovat souvislost mezi obezitou a nadváhou a prevalencí alergických onemocnění. Zahrnuto bylo 18 614 účastníků z 8 největších polských měst (nad 150 000 obyvatel) a jedné venkovské oblasti. Použity byly stejné dotazníky jako ve studiích ISAAC a ECRHS. Věkové složení účastníků bylo 6–7 let (24,2 %), 13–14 let (25,4 %) a 20–44 let (50,4 %). U všech účastníků byly provedeny kožní testy s 15 alergeny.

Nadváha byla zjištěna u 16 % účastníků a obezita u 6,5 %. U dospělých souvisely obezita a nadváha s přítomností astmatu (OR = 1,80, resp. OR = 1,34), a to zejména u žen. Ve věkové skupině 13–14 let byla prevalence astmatu vyšší pouze u obézních účastníků. U dětí ve věku 6–7 let zvýšila obezita nebo nadváha incidenci astmatu diagnostikovaného lékařem. Souvislost mezi obezitou a astmatem nebyla zjištěna u účastníků z venkovské oblasti. Dále přítomnost obezity a nadváhy negativně korelovala s prevalencí alergické rýmy u mužů. Obezita ani nadváha nesouvisely se senzitizací k alergenům.

Souvislost mezi obezitou či nadváhou a alergickými chorobami byla v této velké studii zjištěna jen u astmatu městské populace.

(zza)

Zdroj: Sybilski A. J., Raciborski F., Lipiec A., et al. Obesity - a risk factor for asthma, but not for atopic dermatitis, allergic rhinitis and sensitization. Public Health Nutr. 2014 Apr 17: 1–7. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,4/5, hodnoceno 10x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vlhké zábaly s kortikosteroidy jako efektivní léčba těžké atopické dermatitidy u dětí

Podle nizozemské studie jsou v léčbě těžké atopické dermatitidy u dětí účinnější vlhké zábaly s kortikosteroidy než zábaly s emolienciemi.

U dětí s febrilními křečemi byl zjištěn vyšší výskyt alergické rýmy

Zvýšené riziko alergické rýmy u dětí s febrilními křečemi ukázala kohortová studie zahrnující zhruba 6 500 dětí. Riziko rozvoje alergické rýmy navíc stoupalo s počtem návštěv u lékaře z důvodu febrilních křečí. I když patogenetická souvislost není dosud zřejmá, byly u febrilních křečí i alergické rýmy již dříve popsány podobný profil cytokinů a souvislost se specifickou virovou infekcí.

Širší škála potravin podávaných v prvním roce života může snížit riziko astmatu a potravinových alergií

Větší různorodost stravy v prvním roce života je spojena s nižším výskytem astmatu a potravinových alergií. Ukázala to mezinárodní evropská studie s 856 dětmi sledovanými od narození do 6 let.Všechny novinky