Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nová indikace montelukastu?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 26.12.2011

Nová indikace montelukastu?

Tým studentů a klinických farmaceutů při univerzitě v Omaze pozoroval významné zlepšení příznaků intersticiální cystitidy (IC) u pacienta léčeného montelukastem.

Intersticiální cystitida je chronické onemocnění močového měchýře s neznámou etiologií. Je charakterizováno palčivou bolestí v podbřišku vystupňovanou zejména po pohlavním styku, nucením k močení a častým močením. Toto onemocnění je běžně zaměňováno s infekcemi močových cest, ale pacient s IC na antimikrobiální léčbu nereaguje. Patogeneze IC je málo objasněná. Existují teorie, které spojují vznik IC se změnou uroteliání permeability, zvýšenou aktivitou mastocytů, nadprodukcí leukotrienů a autoimunitní či infekční etiologií. Výskyt onemocnění je častější u žen (přibližně 90 % pacientů). Mužskou část populace postihuje IC zejména ve věku 40-60 let.

Kazuistika popisuje případ 64letého muže s častými nepříjemnými příznaky IC, zejména častou frekvencí močení a bolestí v podbřišku. Mírného zlepšení potíží bylo dosaženo kombinovanou terapií složenou ze solifenacinu, dutasteridu a tamsulosinu. Opravdové zlepšení však nastalo až poté, kdy byl pacientovi z důvodu sezonní alergické rinitidy nasazen montelukast v dávce 10 mg 1x denně.

U pacienta bylo před nasazením léčby montelukastem sledováno nucení na močení přibližně každých 30 minut. Během 4 měsíců denního užívaní montelukastu došlo ke snížení frekvence močení na interval 60-90 minut. Po ukončení terapie montelukastem se situace vrátila k výchozímu stavu. Stejně tak došlo u pacienta v době terapie montelukastem k výraznému zlepšení bolesti v podbřišku. Mechanismem účinku montelukastu je zřejmě antagonismus na LTD4 receptorech v močovém měchýři.

Ačkoliv je montelukast přednostně indikován pro terapii bronchiálního astmatu a sezonní alergické rinitidy, tento případ poukazuje na jeho uplatnění i u jiných onemocnění. Vzhledem k tomu, že IC představuje pro pacienta značný problém nejen fyzický, ale rovněž psychický a sociální, je jakýkoliv lék, který uleví od obtěžujících příznaků IC, vítán. K verifikaci tohoto nálezu bude ovšem nutné provést další klinické studie.

(msd)

Zdroj: Traud JL, MacDonald ES, Spangler ML, Saxena S. Montelukast for Symptom Control of Interstitial Cystitis. The Annals of Pharmacotherapy. Publikováno online dne 23. 8. 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Novinky ve výzkumu antiastmatické terapie

Atopické astma je chronické zánětlivé plicní onemocnění, charakterizované opakujícími se epizodami sípavého a obtížného dýchání. Příčina onemocnění spočívá v zánětlivé odpovědi Th2 buněk v dýchacích cestách.

Eozinofilní degranulace v identifikaci astmatu u pacientů s chronickým kašlem

Jednou z vyšetřovacích metod používaných k hodnocení zánětu v dýchacích cestách je měření eozinofilie sputa. Autoři níže prezentované práce si v této souvislosti kladli otázku, do jaké míry je degranulace eozinofilů charakteristickým průvodním rysem astmatu a zda lze tento marker použít jako rozlišovací parametr k identifikaci astmatu v diferenciální diagnostice u pacientů s chronickým kašlem.

Časový profil protektivního účinku montelukastu u námahou indukované bronchokonstrikce

Montelukast se v klinické praxi významně uplatňuje v prevenci pozátěžového bronchospazmu, který se dostavuje v prvních minutách fyzické námahy u velkého počtu astmatiků.Všechny novinky