Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Neuropsychiatrické reakce po montelukastu

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.10.2013

Neuropsychiatrické reakce po montelukastu

Montelukast je dnes jedním z nejužívanějších léčiv pro léčbu perzistentního astmatu. Řada doporučených postupů, např. Španělský doporučený postup pro léčbu astma (GEMA) či guidelines Globální iniciativy pro astma (GINA), popisuje leukotrienové inhibitory jako důležitou součást terapie středního až mírně pokročilého astmatu.

Ačkoli je léčba montelukastem hodnocena jako bezpečná, od vstupu léčiva na trh v roce 1998 bylo hlášeno několik podezření na nežádoucí reakce. Jednalo se zejména o reakce z přecitlivělosti, nežádoucí reakce týkající se jaterních funkcí, kardiovaskulárního systému či gastrointestinálního traktu. Zaznamenány byly rovněž neuropsychiatrické reakce, jejichž přímou souvislost s užíváním montelukastu lze však velmi obtížně určit.

Ve spolupráci alergologického oddělení fakultní nemocnice ve španělském Tenerife a pediatrickou klinikou fakultní nemocnice v Madridu byly analyzovány případy dětí užívajících montelukast s neuropsychiatrickými komplikacemi. Celkem byly sesbírány případy čtyř dětí, přičemž u všech se jednalo o nadměrně agresivní chování vyskytující se čtyři dny až tři měsíce po začátku užívání montelukastu, které ustoupilo krátce po vysazení montelukastu. Žádné z dětí nemělo v předchozí anamnéze jiné neuropsychiatrické obtíže. Přestože pozorované nežádoucí reakce byly přisouzeny užívání montelukastu, existují i studie ukazující, že již samo alergické onemocnění může být vlastní příčinou pozorovaných jevů.

Navzdory pozorování je montelukast stále považován za bezpečné a velice dobře tolerované léčivo, které má své nezastupitelné místo v léčbě chronického astmatu. Je však jistě na místě pečlivě zhodnotit pacientovu anamnézu a v případě předešlého výskytu poruch chování být připraven včas identifikovat potenciální riziko neuropsychiatrických potíží.

(bak)

Zdroj: Callero-Viera A., et al. Neuropsychiatrické reakce po montelukastu. J Investig Allergol Clin Immunol. 2012; 22 (6):452–3.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kvalita života astmatiků je vlivem alergické rinitidy snížena jen minimálně

Alergie a astma mají prokazatelný vliv na snížení kvality života nemocných, a to v důsledku fyzických a psychosociálních komplikací onemocnění. Značná část pacientů s bronchiálním astmatem zároveň trpí alergickou rinitidou, která kvalitu života taktéž ovlivňuje.

Review posledních dat o účinnosti a bezpečnosti desloratadinu

Desloratadin je nesedativní H1-antihistaminikum druhé generace indikované k léčbě alergické rhinitidy dostupné na trhu od roku 2001.

Tři fenotypy astmatu vzniklého v dospělosti

Holandským autorům se na základě studie s 200 pacienty podařilo popsat 3 různé fenotypy osob s astmatem vzniklým v dospělosti.Všechny novinky