Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nazální steroidy nebo radiofrekvenční turbinoplastika v léčbě alergické rhinitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.4.2011

Nazální steroidy nebo radiofrekvenční turbinoplastika v léčbě alergické rhinitidy

Nazální kongesce je průvodním příznakem alergické rhinitidy. Ta je ve svém důsledku asociována se snížením kvality života a je velice obtížné ji léčit. Proto bylo cílem následující studie zhodnotit subjektivní i objektivní výsledky léčby nazální kongesce za využití buď intranazálních kortikoidů, nebo radiofrekvenční turbinoplastiky.

Studie byla prováděna u pacientů s perzistentní alergickou rhinitidou a slizniční hypertrofií v místě dolní skořepy. Studie se zúčastnilo celkem 55 dospělých pacientů s alergickou rhinitidou, kteří proklamovali nazální kongesci refrakterní na terapii perorálními antihistaminiky (desloratadin). Tito pacienti pak byli randomizováni do dvou skupin. První skupina byla léčena intranazálními kortikoidy, konkrétně mometazonfuroátem, a druhá skupina podstoupila radiofrekvenční turbinoplastiku.

Výsledky pak byly zhodnoceny pomocí přední aktivní rhinomanometrie, vizuální analogové škály (VAS) a dotazníku kvality života při rhinokonjunktivitidě RQLQ (rhinoconjunctivitis quality of life questionnaire) po minimálně dvanácti měsících po terapii. Průměrná celková nazální rezistence klesla ve skupině léčené intranazálními kortikoidy z 0,49 ± 0,17 na 0,39 ± 0,12 Pa/cm3/s a po radiofrekvenční turbinoplastice z 0,51 ± 0,18 na 0,29 ± 0,07 Pa/cm3/s. Po turbinoplastice došlo k výraznějšímu snížení vnímané kongesce dle VAS skóre. RQLQ skóre se rok po léčbě signifikantně zlepšilo v obou skupinách. Ani v jedné z obou skupin nebyly zastiženy žádné vedlejší účinky.

Nazální kongesce refrakterní na antihistaminika tedy dobře reaguje jak na léčbu intranazálními kortikoidy, tak je v objektivních i subjektivních parametrech signifikantně redukována po turbinoplastice. Obě terapeutické možnosti jsou rovněž účinné co do zvýšení kvality života pacientů s alergickou rhinitidou.

(pes)

Zdroj: Gunhan K., Unlu H., Yuceturk A. V., Songu M.: Intranasal steroids or radiofrequency turbinoplasty in persistent allergic rhinitis: effects on quality of life and objective parameters. Eur Arch Otorhinolaryngol. Publikováno on-line 28. prosince 2010; doi: 10.1007/s00405-010-1462-1

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,8/5, hodnoceno 16x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacienti s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem sdílejí stejné mechanizmy eozinofilní a neutrofilní degranulace po expozici alergenu

U pacientů s alergickou rhinitidou a alergickým astmatem nacházíme srovnatelný obraz místního a systémového eozinofilního zánětu, nicméně klinické obrazy těchto dvou onemocnění jsou odlišné. O podílu neutrofilního zánětu je toho při alergických onemocněních známo méně.

Mometazon versus beklometazon: účinnost u pacientů s mírnou formou astmatu

Astma a jeho léčba patří k velkým medicínským výzvám. Studie, kterou v časopise American Journal of Managed Care publikovali newyorští lékaři, hodnotila rozdíly v léčbě mírné formy astmatu při použití mometazonfuroátu a při použití beklometazondipropionátu.

Bezpečnost léčby mometazonem u perzistujícího astmatu

Pokud u pacientů s perzistujícím astmatem není efektivní monoterapie inhalačními kortikosteroidy, doporučuje se jako vhodná náhrada kombinace inhalačního kortikosteroidu a dlouhodobě působícího beta2-agonisty.Všechny novinky