Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nazální kortikosteroidy v léčbě očních příznaků alergické rinokonjuktivitidy

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.2.2013

Nazální kortikosteroidy v léčbě očních příznaků alergické rinokonjuktivitidy

Léčba alergické rinokonjuktivitidy se liší především v závislosti na tom, zda se jedná o onemocnění intermitentní, nebo perzistentní, a dále se odvíjí od závažnosti příznaků. Obecně však můžeme říci, že hlavní roli ve farmakoterapii alergické rinokonjuktivitidy hrají antihistaminika a nazální kortikosteroidy.

Kdy použít nazální kortikosteroidy

Zatímco u intermitentní alergické rinokonjuktivitidy jsou základem léčby antihistaminika a podání nazálních kortikosteroidů zvážíme až při nedostatečné odpovědi u středně těžkých a těžkých případů, v případě perzistentní rinokonjuktivitidy (středně těžké až těžké případy) léčbu zpravidla zahajujeme nazálními kortikosteroidy. Podání nazálních kortikosteroidů by přitom mělo pacientům ulevit nejen od nosních, ale do značné míry i od očních příznaků alergického onemocnění.

Ovlivnění očních příznaků rinokonjuktivitidy nazálními kortikosteroidy

Pacienti často udávají zmírnění očních příznaků alergické rinokonjuktivitidy po podání nazálních kortikosteroidů, i když k dispozici je poměrně málo studií splňujících kritéria medicíny založené na důkazech, které by toto tvrzení podpořily. Studie, které vliv nazálních kortikosteroidů na oční příznaky přesvědčivě dokládají, se vesměs zabývají účinnou látkou flutikason furoátem. Ten v klinických studiích účinně zmírňoval oční příznaky alergické rinokonjuktivitidy a toto zmírnění přetrvávalo po dobu 24 hodin (lék byl podáván ve 24hodinovém intervalu).

I když mechanismus účinku nazálních kortikosteroidů na oční příznaky alergické rinokonjuktivitidy není přesně znám, může mít svůj základ v takzvaném "nazo-okulárním reflexu". Ten je zprostředkován společnou cholinergní inervací nosní sliznice a oční spojivky: snížení zánětu v nosní sliznici vede k nižší aktivaci neuroreceptorů a tím i ke snížené aktivaci očních příznaků rinokonjuktivitidy neurogenní cestou.

(vek)

Zdroj: MUDr. Irena Krčmová, CSc.: Nazální kortikosteroidy a ovlivnění očních příznaků alergické rinitidy. Remedia 2009; 19: 26–33

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přínos montelukastu u dětí s pozátěžovou bronchokonstrikcí potvrzen

Studie publikovaná v lednovém vydání časopisu Allergy, Asthma & Immunology Research byla zaměřena na porovnání účinnosti montelukastu a inhalačně podávaného flutikasonu-propionátu.

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Efektivita a účinnost mometazonfuroátu v práškovém inhalátoru v porovnání s budesonidem

Inhalační kortikosteroidy jsou velmi efektivní v léčbě bronchiálního astmatu. Díky topickému podávání mají minimální systémové účinky a jsou velmi dobře snášeny.Všechny novinky