Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Nákladová efektivita mometazonfuroátu v nosním spreji a amoxicilinu v léčbě akutní rinosinusitidy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 30.11.2012

Nákladová efektivita mometazonfuroátu v nosním spreji a amoxicilinu v léčbě akutní rinosinusitidy

Léčba akutní rinosinusitidy mometazonfuroátem ve formě nosního spreje je podle švédské studie nákladově efektivnější a zajišťuje lepší kvalitu života související se zdravím než systémová léčba amoxicilinem.

Akutní rinosinusitida je častou příčinou morbidity a představuje nezanedbatelné náklady spojené s čerpáním zdravotní péče a pracovní neschopností, a to jak pro nemocného, tak pro zdravotní systém. Vzhledem k šířící se bakteriální rezistenci na antimikrobiální přípravky by mohlo být účinnou alternativou systémové antibiotické léčby akutní rinosinusitidy podávání lokálních kortikosteroidů. Ve Švédsku proběhla placebem kontrolovaná studie, jejímž cílem bylo porovnat nákladovou efektivitu léčby mírných a středně závažných forem tohoto onemocnění mometazonfuroátem v nosním spreji a amoxicilinem.

Byl vytvořen model nákladové efektivity pro podmínky švédského sociálního systému, který hodnotil náklady na léčbu a kvalitu života související se zdravím v průběhu 15 dnů léčby akutní rinosinusitidy. Model měl tři ramena: s podáváním mometazonfuroátu v nosním spreji v dávce 200 μg dvakrát denně, ampicilinu 500 mg třikrát denně a placeba. Byly použity údaje o účinnosti z randomizované klinické studie a informace o využívání zdrojů z nedávné observační studie.

Výsledky ukázaly, že při léčbě mometazonfuroátem v nosním spreji byly náklady na léčbu nižší a kvalita života vyšší než při systémové léčbě amoxicilinem. Mometazonfuroát vykázal nákladovou efektivitu jak při porovnání s ampicilinem, tak s pacienty bez aktivní léčby.

Léčba nezávažných forem akutní rinosinusitidy mometazonfuroátem v nosním spreji by mohla být alternativou systémové antibiotické léčby s dosažením lepší kvality života související se zdravím během léčby, s lepší nákladovou efektivitou v rámci švédského sociálního systému a bez rizika šíření bakteriální rezistence.

(zza)

Zdroj: Svensson J., Lundberg J., Olsson P., et al. Cost-effectiveness of mometasone furoate nasal spray in the treatment of acute rhinosinusitis. Prim Care Respir J. 2012 Sep 21; pii: pcrj-2012-05-0082; doi: 10.4104/pcrj.2012.00085. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergie a výskyt zhoubných nádorů

Analýza výskytu běžných alergických příznaků u žen z amerického průzkumu NHANES III (National Health and Nutrition Examination Survey) ukázala významnou souvislost mezi alergickou rinokonjunktivitidou a bronchitidou a výskytem zhoubných nádorů.

Efektivita nákladů nazálního spreje s mometazonfuroátem v terapii akutní rinosinusitidy

Akutní rinosinusitida je v současné době již běžným onemocněním s pořád vzrůstající incidencí. Tento fakt však následně vede k nárůstu nákladů spojených se zdravotní péčí, a to jak u jednotlivců, tak i v celé společnosti. V léčbě akutní rinosinusitidy je použití antibiotik velice časté, vzrůstající míra bakteriální rezistence je však pádným argumentem pro omezení jejich nadměrného používání.

Nosní sprej s mometazonem v léčbě akutní rinosinusitidy

Retrospektivní analýza údajů z britské databáze ukázala, že léčba akutní rinosinusitidy (ARS) nosním sprejem obsahujícím mometazonfuroát v monoterapii nebo v kombinaci s antibiotiky snížila v porovnání s monoterapií antibiotiky pravděpodobnost dalších návštěv u lékaře i dalších preskripcí v souvislosti s ARS.Všechny novinky