Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Měsíc narození a senzibilizace na roztočový alergen u astmatických dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 6.12.2008

Měsíc narození a senzibilizace na roztočový alergen u astmatických dětí

O vlivu kalendářního měsíce, ve kterém dojde k narození dítěte, na budoucí alergickou senzibilizaci bylo publikováno mnoho studií. Některé z nich tento vliv neprokázaly, jiné ano.

První měsíce života jsou považovány za citlivou periodu, kdy u predisponovaných jedinců může dojít k senzibilizaci na určité alergeny a k následnému rozvoji alergického onemocnění. Množství alergenu hraje významnou roli a některé studie ukazují, že expozice vysokému množství alergenu během dětství zvyšuje riziko senzibilizace. Některá pozorování také ukázala, že alergici na roztoče se významně častěji narodili v sezoně roztočů, tedy na podzim a v zimě.

Cílem studie korejských autorů bylo prokázat, zda má měsíc narození vliv na alergii na roztoče. Bylo vyšetřeno 2225 dětí s astmatem ve věku 10–16 let. Z nich 1642 bylo přecitlivělých na roztoče, z toho 715 pouze na roztoče a 927 na roztoče a další alergeny. U dětí z těchto dvou skupin bylo zjišťováno, zda se narodily v "roztočové" sezoně či ne, a data byla porovnávána mezi skupinami. Tyto údaje pak byly také porovnávány se zdravými dětmi.

Výsledkem bylo zjištění, že astmatici alergičtí pouze na roztoče se výrazně častěji narodili během srpna a září. U zdravých jedinců nebo u astmatiků alergických na roztoče a jiné alergeny tato vazba pozorována nebyla. Vysvětlení by mohlo být v různém prahu citlivosti na senzibilizaci v jednotlivých skupinách. Pacienti alergičtí na více alergenů mají práh patrně nízký a k jejich senzibilizaci není potřeba významné množství alergenu. Proto jejich alergie nemá s měsícem narození žádnou vazbu.

Naopak pacienti senzibilizovaní pouze na roztoče mají vysoký práh citlivosti, a potřebují tak k senzibilizaci vysoká kvanta alergenu, která jim zajistí narození do „roztočové“ sezony. Zda tyto údaje platí i pro jiné domácí nebo venkovní alergeny zůstává ale stále zcela otevřenou otázkou, protože každý alergen se může chovat jinak. Výsledky se tedy nedají zobecnit a nelze doporučit jednoznačná opatření všem.

(van)

Zdroj: Allergy 2005;60:1327–1330.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kontakt s myším alergenem a hvízdavé bronchitidy a alergie v prvních sedmi letech života

Souvislost myšího alergenu v domácím prostředí s rozvojem hvízdání, astmatu a alergie v dětství není zatím dobře prozkoumána. Výskyt astmatu v průmyslově vyspělých zemích včetně USA v poslední době stoupá. Více než 80 % dětských astmatiků je alergických na jeden nebo více inhalačních alergenů.

Vliv časné expozice tabákovému kouři na vývoj imunity a onemocnění dýchacích cest

Tabákový kouř patří k běžnému toxickému znečištění životního prostředí, kterému je sice v našich silách zabránit, ale přesto je mu řada dětí vystavena již před narozením. Jeho negativní vliv na vývoj plic a následné opakované hvízdavé bronchitidy byl již mnohokrát doložen. Podle posledních studií se také ukazuje, že tabákový kouř negativně ovlivňuje časný vývoj imunity.

Lze v dětství předejít hospitalizacím pro hvízdavou bronchitidu a astma?

Onemocnění průdušek provázené hvízdavým dechem je jednou z nejčastějších příčin nemocnosti u batolat a předškolních dětí. Náhlá dušnost při hvízdavé bronchitidě nebo vzplanutí astmatu je také jednou z nejčastějších příčin návštěvy pohotovosti nebo přijetí do nemocnice.Všechny novinky