Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Malí astmatici a jejich léčba

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.4.2013

Malí astmatici a jejich léčba

S astmatickými dětmi se setkáváme v ordinacích stále častěji. Uvádí se, že v dětské populaci je přes 10 % astmatiků. U rodičů léčených pro alergii, atopii či astma toto procento narůstá – u nich je vysoce pravděpodobné, že i jejich děti bude astma trápit.

Děti to 5 let a diagnostika

Zvláštní skupinou jsou velmi malé děti (kojenci, batolata či děti do 5 let). Diagnostika astmatu je zde obtížná, neboť se jedná o nespolupracující pacienty, kteří ani neumí popsat své potíže. Diagnostika se opírá hlavně o anamnézu získanou od rodičů a o odpověď na léčbu antiastmatiky (inhalační kortikoidy, antileukotrieny). V praxi se pátrá po anamnéze pískotů mimo období nemoci, po alergické rýmě, po přítomnosti eozinofilie v krevním obraze, dědičné zátěži či po možných potravinových alergenech. Čím více těchto bodů je splněno, tím je diagnóza astmatu pravděpodobnější. U větších dětí pak pomáhají spirometrická vyšetření aj.

Prevence

Prevence je v případě astmatu nejdůležitější. Pokud je důsledně dodržována, dokážeme předejít mnoha exacerbacím. Je nutné dítě nevystavovat alergenům, cigaretovému kouři a dále dohlížet na pravidelné užívání léků. Je důležité dítě chránit před infekty, na druhou stranu je nutné jej otužovat a nestranit sportu (pokud je malý astmatik dobře kompenzovaný a nepociťuje žádné obtíže, může sportovat stejně jako zdravé děti). Nejčastěji jsou v prevenci a dlouhodobém udržování stavu využívány altileukotrieny (montelukast, zafirlukast), neboť mají dlouhodobé protizánětlivé a bronchodilatační účinky. Dále využíváme inhalační kortikoidy (zmírňují symptomy a snižují výskyt exacerbací).

Exacerbace

U dětí je nejčastějším spouštěčem exacerbace infekce, obvykle virová. Při zhoršení stavu je třeba zahájit léčbu ihned, aby nedošlo k další progresi stavu a nebyla nutná hospitalizace. Základem preventivní i úlevové léčby je podání inhalačních beta2-agonistů (salbutamol, terbutalin). U malých dětí aplikujeme přes nástavec nebo v nebulizaci. Podáváme obvykle 2–4 vdechy salbutamolu, které je možno opakovat po 10 minutách. Pokud je stav vážnější či dítě nereaguje na dosavadní léčbu, přidáme kortikoidy v dávce 1–2 mg/kg. U těžké exacerbace je někdy nutno sáhnout i po sedativech, kyslíku, mukolyticích apod. To vše ale patří k péči za hospitalizace.

Závěr

Nediagnostikované astma zhoršuje kvalitu života dětí, brání jim plně si hrát s ostatními, "zdravými". Proto je naším cílem mít astmatiky "plně pod kontrolou" tak, aby nepozorovali žádná omezení. Důsledná komunikace s rodiči je nutná k pochopení nezbytnosti spolupráce při preventivním užívání léků a předcházení exacerbacím.

(jakr)

Zdroj: Turzíková J.: Strategie léčby astmatu u malých dětí. Remedia 2010, 20 (1): 48–51

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky