Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Líbání selektivně snižuje tvorbu alergenspecifického IgE u atopiků

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 12.7.2009

Líbání selektivně snižuje tvorbu alergenspecifického IgE u atopiků

Zvýšený stres během časného dětství podporuje rozvoj alergie. Naopak relaxace a smích nebo poslech Mozartovy hudby tlumí alergické reakce a snižuje tvorbu alergenspecifického IgE. Mateřské polibky vedou u zdravých dětí k relaxaci. Partnerské polibky snižují u atopických jedinců intenzitu alergických kožních reakcí.

Autor uváděné studie zkoumal vliv líbání na tvorbu alergenspecifického IgE a cytokinů u atopiků. Studie se zúčastnilo 24 pacientů ve věku 22–34 let s mírnou formou atopického ekzému a 24 pacientů s mírnou alergickou rýmou. Alergie byla u všech potvrzena laboratorním stanovením specifického IgE v séru.

V době studie pacienti neužívali žádné léky. Byli vyzváni, aby se za zvuků příjemné hudby po dobu 30 minut líbali se svými partnery. Před líbáním a po něm jim byla odebrána krev, z ní byly separovány mononukleární leukocyty, které byly potom dále kultivovány in vitro a stimulovány odpovídajícími alergeny. V supernatantech kultur byly potom stanoveny hladiny cytokinů a alergenspecifického IgE. Kontrolní měření byla prováděna poté, co pacienti opět po dobu 30 minut byli se svými partnery, ale nesměli se líbat, pouze se objímali.

Líbání statisticky významně snížilo tvorbu alergenspecifického IgE a ovlivnilo tvorbu cytokinů ve smyslu vyšší tvorby protialergických cytokinů. Líbání tedy může napomoci ke zmírnění alergických příznaků a může snížit tvorbu alergenspecifického IgE. Výsledky studie podpořily již dříve známá pozorování o vlivu emocí na imunitní systém a alergická onemocnění.

(van)

Zdroj: Kimata, H., J Psychosom Res, 2006, 60, 545–547.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dechová cvičení jsou u astmatiků přínosná

Dechová cvičení u dospělých astmatiků vedou ke zlepšení zdravotního stavu, zlepšení příznaků a ke znovunastolení pocitu duševní pohody, a to dokonce i když nevedou ke změnám v patofyziologii astmatu. Vyplývá to ze studie britských vědců, která byla publikována v odborném časopisu Thorax.

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus patří v dnešní době k nejběžnějším nozokomiálním patogenům. Autoři studie sledovali jeho šíření do okolí při kýchání vyvolaném virovým infektem nebo alergií.

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.Všechny novinky