Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba alergické rýmy intranazálními steroidy – smyslové vjemy pacientů a preferovaný přípravek

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 16.4.2009

Léčba alergické rýmy intranazálními steroidy – smyslové vjemy pacientů a preferovaný přípravek

Dlouhodobé podávání intranazálních steroidů je základem léčby chronické alergické rýmy. Účinnost a bezpečnost jednotlivých přípravků se mezi sebou významně neliší. Dodržování léčby je však silně ovlivněno tím, jak příjemně je který lék pacienty vnímán. Autoři studie zkoumali přijatelnost jednotlivých přípravků v nosním spreji – beklometazonu, budesonidu, flutikazon-propionátu a mometazon-furoátu pro pacienty. Hodnocení bylo založeno na smyslovém vnímání.

Celkem 114 pacientů bylo rozděleno podle typu rýmy do dvou skupin. V první byli ti, kteří převážně kýchají nebo mají vodnatou rýmu – celkem 72 pacientů (63 %). Druhou tvořili ti, kteří mají převážně ucpaný nos – 42 pacientů (37 %). Pacientům byly podávány jednotlivé intranazální steroidy tak, že nevěděli, který právě dostávají. Všichni vyplňovali dotazník hodnotící 14 smyslových vjemů stobodovou stupnicí.

Významně více pacientů preferovalo mometazon-furoát, protože podle zadaných údajů méně dráždí nosní sliznici, má příjemnou vůni, sliznici zvlhčuje a nezanechává pachuť. Preferovala jej většina pacientů z obou skupin. Flutikazon-propionát více dráždí a má silnější vůni, která některým osobám vadila. Příjemnost vůně nejvíce ovlivnila volbu pacientů z 1. skupiny a zanechávaná pachuť volbu pacientů z 2. skupiny. Smyslových vjemů si obecně více všímali pacienti z 1. skupiny. Celkem 80 % pacientů připustilo lepší compliance při léčbě preferovaným přípravkem.

Mometazon-furoát byl nejoblíbenějším přípravkem ve zkoumané skupině pacientů. Bylo tomu tak proto, že je méně dráždivý, má příjemnou a umírněnou vůni, nezanechává pachuť a sliznici nosu zvlhčuje. Příznivé vlastnosti vnímali a hodnotili více pacienti z první skupiny. Pro pacienty s alergickou rýmou je smyslové vnímání intranazálně podávaného léku významné a ovlivňuje jejich spolupráci při léčbě.

(van)

Zdroj: Khanna P, Shah A. Am J Rhinol 2005;19:316–321.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pozitivní vliv kojení na funkci plic u dětí

Děti, které jsou déle kojené, mají ve věku 10 let lepší plicní funkce než děti nekojené. Vyplývá to z výsledků studie, která byla před tiskem publikována v on-line verzi odborného časopisu Thorax.

Kvantitativní hodnocení velikosti kruhů pod očima u dětí s alergickou rýmou

Kruhy a váčky pod očima jsou způsobeny hromaděním krve nebo dalších tekutin v podočnicovém prostoru. U dětí jsou nejčastěji způsobeny nasální kongescí, záněty oční spojivky, úrazem čela a nosu, operačními výkony v obličeji nebo tumory.

Porod císařským řezem je spojen s alergickou rýmou a atopií u takto porozených dětí

Porod císařským řezem v anamnéze dětí, jejichž rodiče mají astma či alergii, je rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost rozvoje alergické rýmy a atopie. Pro astma tato závislost ovšem neplatí. Vyplývá to z práce publikované v srpnovém vydání odborného časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.Všechny novinky