Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Léčba alergické rýmy

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 15.5.2009

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje celosvětový zdravotnický problém. Postihuje 10–25 % dospělé populace a v některých zemích její výskyt u dětí a adolescentů dosahuje až 40 %. Ovlivňuje významně jak pracovní, tak školní výkonnost pacientů. Často je spojena s astmatem, které je při neléčené rýmě podstatně hůře kompenzováno.

Dýchací cesty jsou jednotným systémem a jejich onemocnění se vzájemně ovlivňují. Nelze je tedy řešit izolovaně, vždy musíme mít na mysli jejich vzájemné vztahy. Současná pravidla léčby alergické rýmy vznikla ve spolupráci s WHO. Je to iniciativa odborníků řady států. Program nese název ARIA – alergická rýma a její vliv na astma. Vychází ze zásad medicíny založené na důkazech. Cílem je shrnout současné znalosti o alergické rýmě, zdůraznit její vliv na astma, upravit diagnostické a léčebné postupy podle doložených důkazů a navrhnout stupňovitý přístup k léčbě onemocnění.

Nově byla alergická rýma rozdělena na intermitentní a perzistující. Tyto kategorie nahradily dřív používané dělení na sezonní a pereniální. Dále je rýma klasifikována podle závažnosti příznaků a narušení kvality života pacientů na lehkou a středně těžkou až těžkou. Léčba zahrnuje vyloučení kontaktu s alergenem, farmakoterapii, imunoterapii a edukaci pacienta. Poslední, nejzazší možností jsou chirurgické intervence.

Podle typu rýmy a tíže příznaků je volen léčebný postup. Všichni pacienti s perzistující rýmou by měli být vyšetřeni k vyloučení současného astmatu. V lehčích případech a u intermitentní rýmy zahajujeme léčbu celkově podávánými antihistaminiky v kombinaci s nazálními antihistaminiky nebo dekongestivy. Pokud se jedná o závažnější formu, zahajujeme léčbu nazálními kortikoidy, ke kterým se, pokud nedojde k uspokojivé kontrole symptomů, přidávají celkově antihistaminika a lokálně dekongestiva.

Při současné konjunktivitidě jsou podávána antihistaminika celkově vždy a k tomu topická oční antihistaminika nebo kromony. U všech stupňů závažnosti je vhodná imunoterapie alergenem, pokud pacient splňuje indikační kritéria.

(van)

Zdroj: Management of Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma, Pocket Guide, ARIA Workshop Report, The Journal of Allergy abd Clinical Immunology, suppl., vol. 10098, Nr. 5, 2001.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními

Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou.

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Vliv psychických nemocí na vznik astmatu

Přítomnost a závažnost duševního onemocnění je spojena s vyšším rizikem astmatu. Vyplývá to ze studie amerických autorů, která byla publikována v prosincovém čísle odborného časopisu Chest.Všechny novinky