Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 27.6.2009

Kýchání, nachlazení, alergie a rozšiřování Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus patří v dnešní době k nejběžnějším nozokomiálním patogenům. Autoři studie sledovali jeho šíření do okolí při kýchání vyvolaném virovým infektem nebo alergií.

Kýchání je reflexní děj, který pozorujeme jak při infekci, tak při alergii. Má za úkol očistit dýchací cesty od škodlivin. Dochází ale při něm také k šíření bakterií a virů do okolí. V roce 580 při epidemii bubonského moru v Římě nabádal papež lidi, aby – pokud někdo kýchne – řekli „pozdrav pánbůh“, což mělo zajistit ochranu před smrtí morem. I v dnešní době je ale stále nejasné, jaký skutečný význam pro šíření bakteriální nákazy vzduchem kýchání má (pro šíření nákazy kapénkami je význam jasný).

Dosud nebyly provedeny žádné studie, které by zkoumaly šíření nozokomiálních infekcí vyvolaných zlatým stafylokokem při kýchání. V předchozích výzkumech bylo prokázáno, že při rhinovirové infekci dochází i ke zvýšenému šíření bakterií vzduchem.

V prezentované studii byla jedenácti dobrovolníkům, kteří byli nosiči Staphylococcus aureus v nose, vyvolána rhinovirová infekce. Poté bylo v jejich okolí měřeno množství bakterií. Toto měření bylo provedeno nejprve po podráždění histaminem (bez infekce), který je mediátorem alergických reakcí.

U všech pacientů se po infikování rozvinula nemoc z nachlazení. Kýchání způsobilo 4,7krát vyšší rozptyl bakterií Staphylococcus aureus do okolí pacienta, 1,4krát větší rozptyl ostatních druhů stafylokoků a 3,9krát větší u ostatních bakterií. Pokud ale během infekce pacient nekýchá, což je většinou možné při mírném nebo středně závažném průběhu, není šíření bakterií zvýšeno.

Naopak pacienti s alergií kýchají většinou často a také jsou často kolonizováni zlatým stafylokokem. Vede to ke zvýšenému šíření bakterií vzduchem do jejich okolí. Při kýchání totiž vzniká mnoho částic menších než 5 µm, které obsahují bakterie. Tato velikost zaručuje jejich volné plynutí vzduchem, částice se neusazují a ve vzduchu přetrvávají dlouhou dobu. Tak je podporováno vzdušné šíření bakterií.

(van)

Zdroj: Bischoff, W. E. a spol, J Inf Dis, 2006, 194, 1119–26.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba desloratadinem zlepšuje příznaky alergické rýmy u latinskoamerických dětí ve věku 6–12 let

Příznaky alergické rýmy negativně ovlivňují školní prospěch dětí. K tomuto vlivu přispívají i nežádoucí účinky podávaných léků, jako je únava, zhoršení paměti, předrážděnost, nesoustředěnost, snížená výkonnost, poruchy chování a častější školní absence. V nedávné britské studii autoři prokázali, že 40 % studentů trpících alergickou rýmou se v sezoně v prospěchu průměrně zhorší o jeden stupeň oproti období mimo ni.

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.Všechny novinky