#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kvalita života pacientů s přetrvávající alergickou rýmou léčených desloratadinem v monoterapii nebo kombinací desloratadinu a montelukastu

20. 8. 2015

Studie porovnávala efekt desloratadinu oproti kombinaci desloratadin + montelukast a jejich vliv na kvalitu života pacientů s perzistentní alergickou rinitidou. Alergická rinitida je nejčastějším alergickým onemocněním. Odhaduje se, že jí trpí asi 20 procent světové populace.

Studie porovnávala efekt desloratadinu oproti kombinaci desloratadin + montelukast a jejich vliv na kvalitu života pacientů s perzistentní alergickou rinitidou.

Alergická rinitida je nejčastějším alergickým onemocněním. Odhaduje se, že jí trpí asi 20 procent světové populace. Perzistentní alergická rinitida je charakterizována jako chronický alergický zánět horních cest dýchacích přetrvávající v důsledku kontaktu s alergeny zevního prostředí. Ačkoli symptomy celoroční alergické rýmy (zahrnující kongesci nosní sliznice, výtok z nosu a svědění) nejsou život ohrožující, potřeba pacienta dýchat ústy může mít za následek poruchy spánku, noční probouzení, chrápání, denní ospalost, zhoršenou náladu, potíže s koncentrací a sníženou produktivitu ve škole a v práci.

Management alergické rýmy zahrnuje jednak opatření týkající se kontroly alergenů v prostředí, jednak farmakoterapii. Optimální farmakoterapie by neměla jen odstraňovat symptomy, ale i zlepšovat kvalitu života pacientů s tímto onemocněním.

Do studie bylo zařazeno 50 pacientů (28 žen a 12 mužů, průměrného věku 29,8 roku) s minimálně dvouletou anamnézou perzistentní alergické rýmy, pozitivním kožním testem na celoroční alergeny a rinoskopickým nálezem svědčícím pro alergickou rinitidu. Pacienti byli v období květen 2010 až září 2010 evidováni na ORL oddělení nemocnice v Istanbulu. Šestitýdenní randomizovaná dvojitě zaslepená zkřížená studie porovnávala efekt studijní léčby na kvalitu života u dvou skupin pacientů: první skupina dostávala 5 mg desloratadinu, druhá skupina kombinaci 5 mg desloratadinu + 10 mg montelukastu. Kvalita života respondentů byla hodnocena před započetím studie a po jejím skončení pomocí dotazníku RQLQ (Allergic Rhinoconjunctivitis Quality of Life Questionnaire) a škály NSS (Nighttime Symptom Scores).

Výsledky ukázaly, že kombinační léčba desloratadin + montelukast má větší efekt na kvalitu života pacientů, zejména na zlepšení nočních symptomů, než monoterapie desloratadinem. Ve skupině léčené samotným desloratadinem byla skóre vyhodnocená pomocí dotazníku RQLQ před terapií a po ní 3,17 a 2,43, ve skupině léčené kombinací desloratadinu a montelukastu byla skóre 2,94 a 1,73. Kombinační léčba je tedy účinnější než samotný desloratadin a její podání by mělo být zváženo u pacientů, kteří mají v důsledku perzistentní alergické rinitidy zhoršenou kvalitu života a zejména noční symptomy.

(ask)

Zdroj: Erdogan B. A. et al. Quality of life in patients with persistent allergic rhinitis treated with desloratadine monotherapy or desloratadine plus montelucast combination. Kulak Burum Bogas Ihtis Derg 2014; 24 (4): 217–224



Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost
Partneři sekce
zentiva_logo

Nejnovější kurzy
Alergická rýma
Autoři: doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Alergická onemocnění v ambulanci praktického lékaře
Autoři: MUDr. Marcela Vorlíčková

Novinky v léčbě alergie
Autoři: MUDr. Zuzana Humlová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#