Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kvalita života astmatiků je vlivem alergické rinitidy snížena jen minimálně

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.10.2013

Kvalita života astmatiků je vlivem alergické rinitidy snížena jen minimálně

Alergie a astma mají prokazatelný vliv na snížení kvality života nemocných, a to v důsledku fyzických a psychosociálních komplikací onemocnění. Značná část pacientů s bronchiálním astmatem zároveň trpí alergickou rinitidou, která kvalitu života taktéž ovlivňuje. Studie publikovaná v International Journal of Health Sciences se  zaměřila na ověření aditivního efektu alergické rinitidy na snížení životní úrovně astmatiků.

Do studie bylo zařazeno 219 pacientů (118 s alergickou rinitidou, 79 astmatiků a 22 astmatiků s alergickou rinitidou) a 30 zdravých jedinců (kontrolní skupina). Všichni zúčastnění podstoupili test pulmonálních funkcí a vyplnili 36bodový dotazník kvality života podmíněné zdravím (zkratka HRQOL). Ve výsledném skóre se odrážely faktory, jako jsou pohlaví, hodnota BMI a délka trvání příznaků.

HRQOL parametry signifikantně poklesly u všech třech skupin nemocných ve srovnání se zdravými jedinci (P < 0,001). Výraznější snížení se prokázalo u ženské části populace a u pacientů s BMI nad 25. Naopak vyšších hodnot dosahovalo skóre u pacientů s rinitidou na rozdíl od astmatiků s rinitidou/bez ní. Při porovnání obou skupin astmatiků navzájem (s rinitidou/bez ní) se však významnější rozdíl nenašel. Potvrdila se pouze pozitivní korelace mezi celkovým skóre fyzických komponent (PCS skóre) a sekundovou vitální kapacitou (FEV 1). Hodnocení PCS skóre se tedy přímo odvíjí od závažnosti astmatu (r = 0,949, P < 0,001).

Výsledky jasně poukazují na fakt, že alergická rinitida má v redukci HRQOL skóre u astmatiků velmi omezenou roli. K získání přesnějších výsledků je však nutné pokus opakovat na větším vzorku pacientů.

(msd)

Zdroj: Elkholy M. M., et al. Impact of allergic rhinitis on quality of life in patients with bronchial asthma. International Journal of Health Sciences. 2012 Jun; 6 (2): 194–202.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Review posledních dat o účinnosti a bezpečnosti desloratadinu

Desloratadin je nesedativní H1-antihistaminikum druhé generace indikované k léčbě alergické rhinitidy dostupné na trhu od roku 2001.

Tři fenotypy astmatu vzniklého v dospělosti

Holandským autorům se na základě studie s 200 pacienty podařilo popsat 3 různé fenotypy osob s astmatem vzniklým v dospělosti.

Spojení mezi ekzémem v dětství a pozdějším rozvojem astmatu a rinitidy je silné

Prevalence ekzému stoupá, zvláště u dětí v západních zemích. Ekzém ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale i psychickou pohodu.Všechny novinky