Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Kouření matky v těhotenství a astma u dětí

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 28.10.2010

  Kouření matky v těhotenství a astma u dětí

Kouření matky v těhotenství je škodlivé a způsobuje řadu komplikací – předčasný porod, předčasné odlučování placenty, zpomalení růstu plodu, syndrom náhlého úmrtí dítěte. Také mentální schopnosti dítěte a školní výkonnost jsou zhoršené. Vývoj a funkce plic jsou rovněž při kouření matky v těhotenství nebo při pasivním kouření dítěte po porodu ohroženy. Negativní účinky byly prokázány i u dětí ve školním věku.

Údaje o vlivu kouření během těhotenství na funkci plic a odpověď na léčbu inhalačními kortikoidy u dětí, které se stanou astmatiky, jsou zatím velmi skromné. Američtí lékaři proto v rámci své studie vyšetřili 1 041 dětí ve věku 5–12 let s diagnostikovaným astmatem, které byly léčeny inhalačními kortikoidy nebo stabilizátory membrány žírných buněk, případně placebem.

Autoři zkoumali vliv kouření matky během těhotenství na funkci plic u dětí. Pokud se děti staly astmatiky, zkoumali lékaři vliv kouření matky na reakci dětí na léčbu inhalačními kortikoidy. Léčba astmatických dětí inhalačními kortikosteroidy navodila vždy zlepšení, u dětí matek kuřaček však bylo o 26 % menší než u dětí nekuřaček. Tyto výsledky potvrzují negativní vliv kouření na celkový vývoj dětí a také negativní vliv na vývoj plic. Znovu tak podporují argumentaci lékařů proti kouření matek, ale i proti pasivnímu kouření.

(van)

Zdroj: The Journal of Allergy and Clinical Immunology 2010; Volume 126, Issue 3, Pages 491–497; doi: 10.1016/j.jaci.2010.06.016

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fatální následky alergické rýmy

Alergická rýma postihuje 500 milionů pacientů na celém světě. Často se vyskytuje v kombinaci a astmatem. Pokud není léčena, výrazně zhoršuje kvalitu života pacientů a komplikuje také léčbu astmatu. Možnost úzdravy je většinou malá, pacienta ale správně vedenou léčbou dokážeme zbavit obtíží. Onemocnění také nezkracuje délku života, přesto však může mít pro některé lidi fatální následky.

Bezpečnost a účinnost desloratadinu při léčbě sezonní alergické rýmy a chronické kopřivky

Alergická rýma a chronická kopřivka jsou běžné nemoci, které významně zhoršují kvalitu života pacientů. Lékem první volby jsou v současnosti u těchto pacientů antihistaminika druhé generace.

Kopřivka a infekce

K projevům kopřivky na kůži patří zarudlé edematózní svědivé kožní eflorescence velikosti od drobných pupínků až po plošné několikacentimetrové projevy. Jejich lokalizace se může rychle měnit, mizí a znovu se objevují. Mohou svědit, pálit, brnět a tyto problémy bývají nejčastější v noci.Všechny novinky