Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Je možné předcházet hospitalizaci dětí pro astma?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.7.2010

Je možné předcházet hospitalizaci dětí pro astma?

Hvízdavé bronchitidy jsou v kojeneckém, batolecím a dětském věku velmi časté. Patří k nejčastějším příčinám ošetření na pohotovosti a přijetí do nemocnice. U norských dětí je astma ve věku 10 let diagnostikováno u 20 % dětí, což je dvojnásobný počet oproti minulým deseti rokům.

Dětské astma tak je významným zdravotním problémem a jeho včasná léčba je prevencí akutních stavů s nutností hospitalizace. Nejvíce akutních ošetření a hospitalizací pro astma je ve věku do 4 let. Celkem 15–54 procentům těchto hospitalizací přitom lze správnou a včasnou léčbou zabránit.

V Jižním Rogalandu v Norsku pozorovali v posledních letech lékaři nárůst hospitalizací pro astma u dětí do 3 let. Zkoumali proto příčiny tohoto jevu. Doporučená záchranná léčba, kterou by měli podat rodiče při zhoršení stavu dítěte, byla podána pouze 33 procentům pacientů, kteří byli pro akutní exacerbaci hospitalizováni. Inhalační steroidy mělo před přijetím předepsáno 43 % pacientů a úlevovou léčbu beta-2-mimetiky 74 % pacientů. Rodiče hospitalizovaných pacientů velmi často kouřili.

Příčinu vysokého počtu hospitalizací pro akutní astma u malých dětí vidí autoři jednak v nedostatečné domácí i lékařské předhospitalizační léčbě, ale také v nedostatečné péči o prostředí, ve kterém astmatik pobývá. Zejména kouření a chování domácích zvířat, na které má pacient alergii, patří k prokazatelným a odstranitelným rizikovým faktorům.

Léčba inhalačními kortikosteroidy patří k prvním léčebným možnostem dětského astmatu. Jejich použití v nízkých dávkách je doporučováno i u závažnějších stavů opakované bronchiální obstrukce i přesto, že diagnóza astmatu není zatím potvrzená. Přínos této léčby je větší než její negativa. S nárůstem podávání inhalačních kortikosteroidů poklesly počty hospitalizací pro astma.

(van)

Zdroj: Reindal L. J of Asthma 2006;43:801–806.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nosní sprej s mometazonfuroátem tlumí oční příznaky u sezonní alergické rýmy

Oční i nosní příznaky mají u alergiků dvě fáze. U všech pozorujeme okamžitou fázi reakce, která je vyvolána uvolněním histaminu z žírných buněk pomocí IgE. U poloviny pacientů se rozvine i pozdní fáze reakce, kdy dochází k tvorbě dalších prozánětlivých působků.

Plné kojení zvyšuje u dětí s rizikem rozvoje alergie riziko ekzému, ale snižuje riziko hvízdavé dušnosti

Mateřské mléko je nejpřirozenější stravou pro kojence a je také považováno za preventivní opatření proti rozvoji alergie, zejména u dětí, které mají vysoké riziko rozvoje alergie.

Alergie na kortikoidy u astmatiků

Inhalační kortikoidy patří k základním lékům v dlouhodobé protizánětlivé léčbě astmatu dospělých i dětí. Patří také k základním lékům používaným k tlumení jakékoliv imunitní reakce.Všechny novinky