Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 7.5.2009

Inverzní vztah mezi roztroušenou sklerózou a alergickými respiračními onemocněními

Význam vyvážené Th1 a Th2 aktivity imunitního systému není stále jasný. Dosud panuje zjednodušený názor, že Th1 lymfocyty řídí buněčnou imunitu a Th2 lymfocyty imunitu protilátkovou. Převaha Th 1 cytokinů může vést k autoimunitně, převaha Th2 cytokinů k alergii. Z toho by vyplývalo, že alergie jsou určitou ochranou před autoimunitou.

V poslední době se však ukazuje, že tato hypotéza je příliš zjednodušená. Byl objeven nový subtyp Th lymfocytů nazvaný Th17, který tvoří interleukin 17 a reguluje jak Th1, tak Th2 lymfocyty. Při poruše této signalizace jsou pacienti náchylní jak k alergiím, tak k autoimunitně. Výskyt alergií u pacientů s autoimunitami by proto měl být stejný nebo vyšší než u běžné populace.

Italští vědci vyšetřili 200 pacientů s roztroušenou sklerózou, která je autoimunitním onemocněním, a 200 náhodně vybraných kontrolních osob. Zkoumali u všech výskyt alergie. Pacienti vyplnili standardizovaný dotazník zaměřený na astma, alergickou rýmu a další typy alergických onemocnění. Po statistickém zhodnocení a vyloučení všech skutečností s možným ovlivněním výsledku (kouření, nemocnost infekcemi, domácí prostředí) vyšlo najevo, že pacienti s roztroušenou sklerózou mají méně alergií než kontrolní skupina, a pokud alergií přece jen trpí, je její průběh mírnější.

Studie tedy prokázala ochranný vliv alergií proti roztroušené skleróze, a potvrdila tak zjednodušenou hypotézu o rovnováze Th1/Th2 lymfocytů. Úloha nově objevených Th17 lymfocytů ale tímto výsledkem vyloučena není, studie nebyla zaměřena na jejich zkoumání.

(van)

Zdroj: Bergamaschi R., a spol. Neurol Sci 2009;30:115–118. DOI 10.1007/s10072-009-0036-8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Opakované exacerbace astmatu poškozují plicní funkce

Závažné exacerbace astmatu jsou při opakování spojeny se zhoršováním plicních funkcí. Vyplývá to z výsledků multicentrické studie kanadských vědců, které byly publikovány v lednovém vydání odborného časopisu American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Vliv psychických nemocí na vznik astmatu

Přítomnost a závažnost duševního onemocnění je spojena s vyšším rizikem astmatu. Vyplývá to ze studie amerických autorů, která byla publikována v prosincovém čísle odborného časopisu Chest.

Léčba alergické rýmy intranazálními steroidy – smyslové vjemy pacientů a preferovaný přípravek

Dlouhodobé podávání intranazálních steroidů je základem léčby chronické alergické rýmy. Účinnost a bezpečnost jednotlivých přípravků se mezi sebou významně neliší. Dodržování léčby je však silně ovlivněno tím, jak příjemně je který lék pacienty vnímán.Všechny novinky