Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 17.12.2012

Hladina stopových prvků v krvi u dětí s atopickou dermatitidou je nižší než u dětí zdravých

Stopové prvky hrají nezbytnou roli v normálním fungování imunitních a antioxidačních systémů. Právě porušení těchto systémů je hlavním patogenním jevem u atopické dermatitidy (AD). Vědecký tým z turecké Ankary analyzoval hladinu některých stopových prvků v krvi dětí – ukázalo se, že mezi dětmi s AD a dětmi zdravými jsou rozdíly.

Studie

Výskyt atopické dermatitidy se během posledních tří desetiletí zdvoj- až ztrojnásobil. Onemocnění se často projeví již v časném dětském věku a na jeho rozvoj má vliv kombinace dědičnosti a environmentálních vlivů včetně výživy dítěte.

Cílem studie bylo analyzovat sérovou koncentraci železa, hořčíku, mědi a hladinu zinku v erytrocytech u dětí s AD a vyhodnotit vliv prvků na závažnost onemocnění.

Do studie bylo zařazeno 92 dětí s AD a 70 kontrol, tedy dětí odpovídajících věkem i pohlavím první skupině. Ze skupiny dětí s AD byly vyřazeny děti s astmatem, alergickou rýmou a jiným akutním či chronickým onemocněním. Děti s AD byly rozděleny podle závažnosti hodnocené pomocí SCORAD (Scoring Atopic Dermatitis Index) do skupin s mírnou, středně těžkou a těžkou formou AD.

Vzorky krve od dětí byly odebrány ve stejnou denní dobu a byly zpracovány standardizovanými metodami.

Výsledky

  • Pacienti s AD měli signifikantně nižší hladinu hořčíku v séru a hladinu zinku v erytrocytech.
  • U 20 % pacientů s AD byla zaznamenána hypomagnezémie, u zdravých dětí hypomagnezémie nebyla přítomná ani v jednom případě.
  • Nedostatek zinku mělo téměř 95 % dětí s AD oproti 55 % zdravých kontrol.
  • V sérových koncentracích železa a mědi nebyl signifikantní rozdíl mezi sledovanými skupinami.
  • Anémie byla častější ve skupině dětí s AD (15,2 %) oproti kontrolní skupině (4,3 %).
  • Zvýšená hladina mědi v séru byla zaznamenána u 5 % pacientů s AD, u dětí z kontrolní skupiny tento jev nebyl zaznamenán.
  • Na závažnost AD neměl signifikantní vliv žádný ze sledovaných stopových prvků.

Z výsledků vyplývá, že sérová hladina hořčíku a zinku má spojitost s výskytem AD. Zinek je vzhledem ke svým imunomodulačním vlastnostem nadále studován v souvislosti se zánětlivými onemocněními, kam patří i AD. Také u zvířecích modelů, které byly krmeny dietou s nedostatkem zinku, se objevily kožní léze typu AD, stejný efekt měla i dieta s nedostatkem hořčíku. Výsledky ale zatím nejsou zcela přesvědčivé a budou vyžadovat další vědeckou práci. Jasné ale je, že nedostatek kteréhokoliv stopového prvku není pro děti výhodný a pestrá plnohodnotná strava je zcela nezbytná.

(vesa)

Zdroj: Toyran M. et al. Trace Element Levels in Children With Atopic Dermatitis. J Investig Allergol Clin Immunol 2012; 22 (5): 341–344

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergenspecifická imunoterapie – jediná kauzální léčba alergie

Výskyt alergických onemocnění již narostl do pandemických rozměrů – až 150 milionů Evropanů trpí některým z typů alergie.

Montelukast u dětské obstrukční spánkové apnoe

Obstrukční spánková apnoe (OSA) představuje u dětí poměrně častý zdravotní problém (prevalence až 3 %) s řadou kardiovaskulárních komplikací a nepříznivým dopadem na rozvoj kognitivních funkcí.

Alergická rýma a poruchy skusu u dětí

Italská studie publikovaná v září 2012 ukázala souvislost mezi alergickou rýmou u dětí a poruchami skusu, zejména zadním zkříženým skusem a předkusem.Všechny novinky