Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Genová exprese v nosní sliznici a krvi u pacientů s nosní polypózou

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 31.7.2011

Genová exprese v nosní sliznici a krvi u pacientů s nosní polypózou

Nosní polypóza představuje jeden z širokého spektra klinických projevů chronické rinosinusitidy. Patogeneze tohoto onemocnění ještě není plně objasněna. Aspirinem indukované onemocnění dýchacích cest (ASRD) se často vyskytuje u pacientů s nosní polypózou. Miller a kol. se snažili zhodnotit expresi genů v krvi a v nosní sliznici u osob s nosní polypózou, a to jak u pacientů s ASRD, tak i u těch bez citlivosti na aspirin.

Metodologie

Pacienti z kliniky ORL, alergologie a imunologie byli prospektivně sledováni. Účastníci studie vyplnili podrobný dotazník a jejich odpovědi byly ověřeny v chorobopisech. Biopsie nosní sliznice a krevní vzorky byly získány při operaci. RNA byla extrahována podle MRC (Molecular Research Corporation) protokolu. Deset mikrogramů RNA bylo zpracováno pomocí Affymetrix microArray HuGene133 Plus 2.0, čímž bylo analyzováno přes 54 000 genových transkriptů.

Výsledky studie

Po očištění od genů, jejichž úroveň exprese mezi pacienty ASRD a pacienty bez citlivosti na aspirin byla méně než dvojnásobná, bylo získáno 219 kandidátních genů. Podobné zhodnocení krevních vzorků odhalilo 38 genů.

(tms)

Zdroj: Annals of Allergy, Asthma & Immunology, Volume 105, Issue 5, Supplement, November 2010, Pages A1-A140 2010 Annual Meeting of the American College of Allergy, Asthma and Immunology: Oral and Poster Abstracts

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ekzém v dětském věku je vázán k alergickému astmatu u dospělých

Ekzém a rinitida jsou významně asociovány s incidencí a perzistencí atopického astmatu v dospělosti, jak publikovali v dubnu 2011 ve své studii australští vědci. Děti, které mají ekzém, zejména spolu se sennou rýmou, jsou až 9× náchylnější k rozvoji astmatu v dospělém věku.

Aktivin A – Nová možnost léčby astmatu bronchiale?

Kolektiv evropských autorů publikoval informace o novém cytokinu, který zprostředkovává řadu klíčových pochodů v patogenezi průduškového astmatu. Shrnují je v červnovém čísle časopisu Clinical and Experimental Allergy.

Montelukast: zmírnění symptomů a protizánětlivý účinek u pacientů trpících astmatem a nazálními polypy

Leukotrieny, zejména LTC4, jsou důležitými mediátory zánětu dýchacích cest, bez ohledu na to, zda je zánět alergického či nealergického původu. V popředí zájmu dnes stojí četné teorie týkající se patogeneze aspirinové intolerance s následnou hyperprodukcí leukotrienů a inhibicí cyklooxygenázy.Všechny novinky