Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Faktory vedoucí k budoucímu rozvoji astmatu u předškolních dětí s wheezingem

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.10.2008

Faktory vedoucí k budoucímu rozvoji astmatu u předškolních dětí s wheezingem

Britským lékařům pod vedením Petera Franka z Manchesteru se podařilo identifikovat predikční faktory, které mohou stanovit pravděpodobnost rozvoje astmatu u předškolních dětí s epizodami wheezingu. Své výsledky autoři publikovali v odborném časopise British Medical Journal.

V souboru 628 dětí sledovaných dotazníkovou metodou po dobu více než šesti let bylo u 32 % účastníků studie rodiči zpozorováno hvízdavé dýchání. Více než čtvrtina dětí (27 %) z této skupiny se během sledování stala astmatiky. Autoři však zjistili, že jedinými predisponujícími faktory byla přítomnost pozátěžového wheezingu (odds ratio 3,94) či atopie v anamnéze (OR 4,44).

V přítomnosti obou faktorů najednou byla pravděpodobnosti rozvoje astmatu 53,2 %, pokud byl zaznamenán jen jeden z nich, klesla na 17,2 %. V nepřítomnosti těchto faktorů se astma rozvinulo v 10,9 % případů.

Autoři udávají, že u přibližně 75 % dětí do pěti let věku, které přijdou do ordinace s pískáním při dýchání, je toto pískání jen přechodnou záležitostí. Důležité však je včas zhodnotit, kteří malí pacienti mají větší pravděpodobnost intermitentních obtíží, jež se časem vyvinou v astma. Publikované výsledky by mohly pomoci v klinické rozvaze týkající se selektivního sledování rizikovějších pacientů.

(jin)

Zdroj: BMJ. Publikováno online 16. 6. 2008.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dlouhodobá intermitentní léčba chronického ekzému rukou mometazon furoátem

Ekzém na rukou se vyskytuje u přibližně 5 % dospělých lidí s dvojnásobnou převahou žen. Většinou se jedná o chronické onemocnění, velmi často profesionální. Ideální léčbou je zjistit vyvolávající alergen a potom se mu vyhýbat. Bohužel to však vždy není možné. Dalších léčebných možností je celá řada. Nejčastěji to jsou na kůži podávané kortikoidy, ultrafialové B a A záření a chemoterapie.

Směs probiotických oligosacharidů snižuje výskyt atopického ekzému během prvních šesti měsíců života

Výskyt alergií v průmyslově vyspělých zemích stále roste. Je to známka odchylné imunitní reaktivity organismu.

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatem

Desloratadin snižuje systémový alergický zánět spuštěný nosním provokačním testem u pacientů s alergickou rýmou a astmatemVšechny novinky