Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Specializace: alergologie a imunologie
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.3.2014

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Azelastin, vyráběný pod komerčním názvem Allergodil, je moderní H1-antihistaminikum. Kromě svého antagonistického působení na histaminových H1 receptorech má azelastin také mastocyty stabilizující účinky, působí protizánětlivě, snižuje koncentraci leukotrienů, kininů, destiček aktivujícího faktoru a celkově omezuje buněčnou migraci. Tento komplexní mechanismus účinku u pacientů s rinitidou byl potvrzen jak in vitro, tak in vivo experimenty.

V posledních letech bylo uskutečněno hned několik rozsáhlých klinických hodnocení zaměřených na azelastin s různými designy uspořádání. Výsledky těchto studií byly zpracovány do metaanalýz a přehledových článků, které potvrdily následující závěry. U pacientů se sezónní alergickou rinitidou, celoroční rinitidou a vasomotorickou rinitidou byl potvrzen rychlý nástup účinku léčiva a zlepšení symptomů rinitidy, jako je otok nosní sliznice a rýma. Byla rovněž prokázána stejná efektivita jak aplikace jednoho vstřiku dvakrát denně, tak dvou vstřiků dvakrát denně, nicméně podání jednoho vstřiku dvakrát denně bylo spojeno s lepší snášenlivostí.

Ve srovnání s ostatními léčivy se ukázalo, že azelastin má rychlejší nástup účinku a lepší bezpečnostní profil se zachováním stejné účinností jako fluticason, a dokonce lepší efektivitu než mometason. V kombinaci s těmito lokálními kortikosteroidy se pak celková efektivita léčby zvýšila v porovnání s užíváním jen jednoho z preparátů. I ve srovnání s perorálními antihistaminiky azelastin prokázal rychlejší nástup účinku a lepší efektivitu, a to i u pacientů, kteří nereagovali na předchozí terapii perorálními antihistaminiky.

Azelastin je dobře tolerován jak dospělými, tak dětmi. Nejčastějším hlášeným nežádoucím účinkem byla hořká chuť v ústech. Tento nežádoucí efekt je však spojený s chybnou aplikací léčiva a lze se mu snadno vyhnout nácvikem správné aplikace.

Azelastin se tedy osvědčil u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Je možné ho použít jak pro chronickou léčbu, tak pro léčbu úlevovou.

(bak)

Zdroj: Horak F. Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Therapeutics and Clinical Risk managment. 2008; (4) 5: 1–14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Antagonisté leukotrienových receptorů při zmírnění očních alergických příznaků

Metaanalýza publikovaných studií ukázala, že antagonisté leukotrienových receptorů jsou při zmírnění příznaků alergické konjunktivitidy u dospělých účinnější než placebo, ale méně účinné než perorální antihistaminika. Výrazné snížení skóre očních příznaků bylo zjištěno také při kombinaci obou skupin přípravků.

Perzistující astma zvyšuje riziko chronické renální insuficience

Chronická ledvinná insuficience je rostoucí společenský problém s poměrně dobře známými rizikovými faktory. Nicméně další faktory přispívající ke vzniku tohoto onemocnění zůstávají neobjasněny. Systémový zánět u astmatu hraje významnou roli v rozvoji jiných onemocnění. Proto tato studie zkoumá, zdali rostoucí prevalence astmatu také zvyšuje riziko vzniku chronické renální insuficience (CHRI).

Nosní výplachy vodou z kohoutku v podpůrné léčbě sezónní alergické rinitidy

Alergická rinitida je onemocnění významně snižující kvalitu života pacientů. Proto je snaha podpořit standardní léčbu onemocnění i dalšími podpůrnými metodami. Jednu z nich představují např. nosní výplachy.Všechny novinky