Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 11.3.2014

Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou

Azelastin, vyráběný pod komerčním názvem Allergodil, je moderní H1-antihistaminikum. Kromě svého antagonistického působení na histaminových H1 receptorech má azelastin také mastocyty stabilizující účinky, působí protizánětlivě, snižuje koncentraci leukotrienů, kininů, destiček aktivujícího faktoru a celkově omezuje buněčnou migraci. Tento komplexní mechanismus účinku u pacientů s rinitidou byl potvrzen jak in vitro, tak in vivo experimenty.

V posledních letech bylo uskutečněno hned několik rozsáhlých klinických hodnocení zaměřených na azelastin s různými designy uspořádání. Výsledky těchto studií byly zpracovány do metaanalýz a přehledových článků, které potvrdily následující závěry. U pacientů se sezónní alergickou rinitidou, celoroční rinitidou a vasomotorickou rinitidou byl potvrzen rychlý nástup účinku léčiva a zlepšení symptomů rinitidy, jako je otok nosní sliznice a rýma. Byla rovněž prokázána stejná efektivita jak aplikace jednoho vstřiku dvakrát denně, tak dvou vstřiků dvakrát denně, nicméně podání jednoho vstřiku dvakrát denně bylo spojeno s lepší snášenlivostí.

Ve srovnání s ostatními léčivy se ukázalo, že azelastin má rychlejší nástup účinku a lepší bezpečnostní profil se zachováním stejné účinností jako fluticason, a dokonce lepší efektivitu než mometason. V kombinaci s těmito lokálními kortikosteroidy se pak celková efektivita léčby zvýšila v porovnání s užíváním jen jednoho z preparátů. I ve srovnání s perorálními antihistaminiky azelastin prokázal rychlejší nástup účinku a lepší efektivitu, a to i u pacientů, kteří nereagovali na předchozí terapii perorálními antihistaminiky.

Azelastin je dobře tolerován jak dospělými, tak dětmi. Nejčastějším hlášeným nežádoucím účinkem byla hořká chuť v ústech. Tento nežádoucí efekt je však spojený s chybnou aplikací léčiva a lze se mu snadno vyhnout nácvikem správné aplikace.

Azelastin se tedy osvědčil u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Je možné ho použít jak pro chronickou léčbu, tak pro léčbu úlevovou.

(bak)

Zdroj: Horak F. Efektivita léčby azelastinu podávaného dvakrát denně ve formě nosního spreje u pacientů se sezónní alergickou rinitidou. Therapeutics and Clinical Risk managment. 2008; (4) 5: 1–14.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida u vysoce rizikové kohorty dětí

Atopická dermatitida (AD) bývá v dětském věku často spjata s astmatem či jinými atopickými nemocemi.

Konzumace ryb jako prevence alergických a respiračních onemocnění u malých dětí

Přehled publikovaných studií ukázal, že přívod polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem v raném dětství by mohl příznivě ovlivnit výskyt respiračních a alergických onemocnění u dětí.

Komplikace alergické rhinitidy

S alergickou rýmou se mohou sdružovat a její průběh komplikovat následující stavy: alergická konjunktivitida, chronická sinusitida, záněty středouší, nosní polypy, atopický ekzém, bronchiální astmaVšechny novinky