Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Efekt kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu na kontrolu chronického astma bronchiale

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 10.3.2012

Efekt kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu na kontrolu chronického astma bronchiale

Účinnost orálně podávaného montelukastu u chronického astmatu bronchiale (AB) je dobře známá. Montelukast je také účinný jako přídatná látka v terapii AB, které není dobře kontrolované při podávání inhalačních kortikosteroidů (ICS). Poměrně recentně bylo prokázáno, že inhalační montelukast vede u pacientů s chronickým AB k signifikantní bronchodilataci ve srovnání s placebem. Studie nyní publikovaná v Journal of Asthma hodnotí účinnost inhalačního montelukastu přidaného k inhalačnímu mometasonu.

Studie byla koncipovaná jako 8týdenní multicentrická randomizovaná s dvojitým zaslepením a kontrolovaná placebem. Účinnost inhalačního montelukastu v dávce 1 mg podávaného s inhalačním mometasonem v dávce 220 μg byla porovnána s placebem kombinovaným se stejnou dávkou mometasonu. Do studie byli zařazeni pacienti s chronickým AB ve věku 15–85 let, s hodnotami FEV1 (forsírovaný expirační objem v 1. sekundě) 50–80 % predikované hodnoty a s reverzibilitou po podání β-agonistů ≥ 12 %. Pacientům byl podáván studijní lék (montelukast vs. placebo) po dobu 2 týdnů, poté následovala týdenní wash-out perioda, po které se léčba u pacientů prohodila na další 2 týdny. Primárním cílem studie bylo zjistit po 2 týdnech podávání placeba či montelukastu průměrné změny FEV1 od její vstupní hodnoty při zahájení studie. Další cíle studie zahrnovaly hodnocení denního a nočního skórování symptomů spojených s AB, užití záchranných β-agonistů (SABA), exacerbaci AB, kontrolu AB, hodnoty PEF a změny v eozinofilii.

Do studie bylo zahrnuto celkem 134 pacientů. Změny vstupní FEV1 byly signifikantnější při přidání montelukastu k ICS oproti placebu (p = 0,033). Kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu byla také významně efektivnější v hodnocení zlepšení denního (p = 0,005) i nočního (p = 0,015) skóre symptomů AB, dále zvýšila procento dnů s kontrolovaným AB (p = 0,005), snížila procento dnů s exacerbací AB (p ≤ 0,001) a snížila podíl eozinofilů v krevním obraze (p = 0,013). Obě léčby byly dobře tolerované.

Podávání kombinace inhalačního montelukastu a inhalačního mometasonu je signifikantně účinnější ve srovnání s mometasonem kombinovaným s placebem.

(eza)

Zdroj: Philip G. et al. The efficacy and tolerability of inhaled montelukast plus inhaled mometasone compared with mometasone alone in patients with chronic asthma. J Asthma 2011 Jun; 48 (5): 495–502; doi:10.3109/02770903.2011.573042

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vztah alergenů ve vnitřních prostorách k astmatu – role kočičích alergenů

Vzduch ve vnitřních prostorách, jež obýváme, obsahuje široké spektrum částic, ty zahrnují různé cizorodé bílkoviny a také neorganické částice, které jsou často produktem kouření.

V dětství prodělané plané neštovice jsou spojeny se sníženým výskytem atopických onemocnění

Bylo prokázáno, že infekce virem varicella-zoster (wild-type varicella zoster, WTVZV) do osmi let věku má protektivní efekt na vznik atopické dermatitidy (AD) a astmatu.

Alergická rýma u plavců

Autoři italské studie zjistili u 79 % plavců s chronickou rýmou alergický zánět nebo neutrofilovou infiltraci nosní sliznice. Došli k závěru, že to může být dráždivá reakce na přímý kontakt s chlorem, protože zmírnění příznaků rýmy je možné dosáhnout při zamezení přímého styku nosní sliznice s chlorovanou vodou (nosní klip).Všechny novinky