Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dokážou si učitelé na základních školách poradit s anafylaktickým záchvatem u svého žáka?

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 8.7.2012

Dokážou si učitelé na základních školách poradit s anafylaktickým záchvatem u svého žáka?

V květnu 2012 byl v časopise Pediatric Allergy and Immunology publikován výsledek průzkumu provedeného u učitelů na základních školách, který se týkal jejich znalostí o první pomoci při anafylaktickém záchvatu. Přestože takový záchvat prodělá 1 z 10 000 dětí za rok, 82 % těchto dětí je ve školním věku a k většině úmrtí souvisejících s anafylaxí dochází právě ve škole, je připravenost učitelů pomoci takovým dětem více než nedostatečná.

Dotazník týkající se znalostí o anafylaktických záchvatech a dostupnosti vybavení pro první pomoc ve škole vyplnilo 237 učitelů. Jen 55 % učitelů vědělo, kteří z jejich žáků trpí alergií. V případě anafylaktické reakce u žáka by podle odpovědí 24 % učitelů poskytlo první pomoc, 40 % by přivolalo školní zdravotní sestru a 20 % by volalo pohotovost. Pouze 10 % dotázaných učitelů vědělo, že je ve škole k dispozici autoinjektor s adrenalinem a 6 % by ho umělo použít. 25 % dotázaných znalo všechny příznaky anafylaxe, 54 % znalo některé z příznaků a 21 % žádné. Většina učitelů získala znalosti z brožurek a médií. Pouze 6 % učitelů uvedlo, že ve škole existuje plán pro řešení anafylaktické reakce.

Autoři průzkumu vzhledem k jeho alarmujícím výsledkům volají po edukaci učitelů v oblasti poskytnutí první pomoci při anafylaktické reakci u žáka a po vytvoření školních plánů postupu v takové situaci. Ačkoliv byl průzkum proveden v Turecku, nemusí se situace v České republice od popsaného výsledku příliš lišit.

(zza)

Zdroj: Ercan H. et al. Primary school teachers' knowledge about and attitudes toward anaphylaxis. Pediatr Allergy Immunol. 2012 May 3; doi: 10.1111/j.1399-3038.2012.01307.x. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Studie pacientů s alergickou rinitidou: úroveň jejich znalostí a očekávání, preference a strach z vedlejších účinků léčby

Navzdory vysoké prevalenci alergické rinitidy (AR) a existenci postupů léčby založených na důkazech se ví jen málo o úrovni pacientových znalostí, jeho očekáváních, preferencích léčby a o strachu z jejích vedlejších účinků.

Mometazonfuroát v práškovém inhalačním systému v léčbě bronchiálního astmatu

Základním parametrem efektivity léčby bronchiálního astmatu je stupeň kontroly astmatických projevů. Nedostatečná kontrola vede k častým exacerbacím, zvýšené spotřebě záchranné medikace a zhoršení kvality života.

Doplňky stravy v léčbě alergických onemocnění – prospívají, nebo škodí?

Díky masivní reklamě si alternativní léčebné postupy a doplňkové způsoby léčby našly cestu k řadě pacientů alergologických ambulancí.Všechny novinky