Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dlouhodobá prognóza dětí s příznaky astmatu v předškolním věku

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 1.12.2009

Dlouhodobá prognóza dětí s příznaky astmatu v předškolním věku

U mnoha předškolních dětí, které mají příznaky podobné astmatu, se v tomto útlém věku nedá rozhodnout, zda se o astma skutečně jedná, nebo zda jsou jejich obtíže pouze přechodným jevem. Funkční vyšetření plic – spirometrie – je u nich většinou ještě vzhledem k věku neproveditelné, a tak se hledají další ukazatele, které by diagnózu pomohly upřesnit.

Již v minulosti bylo identifikováno několik takových faktorů. Jsou to atopie v rodině, atopický ekzém u pacienta, hvízdavé bronchitidy, jejich vyšší četnost a hvízdání po námaze. Nizozemští lékaři se pokusili nalézt další faktory, které pomáhají určit, zda se u dítěte s první epizodou hvízdavé dušnosti ve věku 0 až 4 let v dalším průběhu rozvine astma. Využili údaje z rozsáhlé studie o prevenci a výskytu astmatu a alergie na roztoče (PIAMA).

Celkem 3 963 dětí bylo sledováno od narození do 8 let věku. U dětí, které měly ve věku 0–4 let obtíže podobné astmatu, autoři vybrali kombinaci příznaků, které nejlépe předpovídají astma v 7 a 8 letech. 11 % dětí, které ve věku 0–4 měly hvízdavou bronchitidu, mělo v 7–8 letech astma. Faktory, které svědčily pro rozvoj astmatu, byly ohodnoceny podle závažnosti.

Byly to mužské pohlaví (4,6), porod po termínu (7,3), nižší vzdělání rodičů (4,2), inhalační léčba u rodičů (7,7), hvízdání 1–3× do roka (4,2), více než 4× do roka (9,1), hvízdání nebo dušnost v době mimo infekci (7,1), prodělané infekce dýchacích cest 1–2× do roka (4,6), třikrát a vícekrát do roka (6,9), ekzém diagnostikovaný lékařem (8,2). Z těchto ukazatelů vytvořili autoři skórovací systém.

Propočet tohoto skóre, které se skládá ze snadno dostupných informací, pomáhá zpřesnit prognózu astmatu u 0- až 4letých dětí s první hvízdavou dušností.

(van)

Zdroj: Caudri a spol, JACI, 2009, 124, 903–910

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Jsou dětští astmatici náchylnější k onemocnění angínou?

Astma patří k nejčastějším chronickým nemocem. Ve Spojených státech amerických jím trpí 30 miliónů lidí, celosvětově 300 miliónů. S astmatem se druží i další onemocnění, jako jsou alergická rýma a ekzém.

Alergická onemocnění nosu a účinnost a bezpečnost mometazonfuroátu

Rýmu můžeme rozdělit na několik forem: alergická, infekční a nonalergická, noninfekční. Alergická rýma je rozdělována na intermitentní a perzistující. Podkladem obou forem je alergický zánět, který často vede k větší náchylnosti k infekcím.

Vliv alergické rýmy na kvalitu hlasu zpěváků

Alergická rýma postihuje celosvětově 10 až 25 % populace, v některých věkových skupinách to je až 40 % populace. Je často provázena rinosinusitidou, záněty středouší a astmatem.Všechny novinky