Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dětské astma a bakteriální kolonizace dýchacích cest ve věku jednoho měsíce

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 20.1.2008

 Dětské astma a bakteriální kolonizace dýchacích cest ve věku jednoho měsíce

Některé nálezy při vyšetření průdušek u malých dětí s opakovanými epizodami těžké expirační dušností a hvízdání signalizují možnou souvislost s kolonizací určitými druhy bakterií. Bioptická vyšetření průdušek u těchto dětí totiž prokazují převažující neutrofilní zánět a neprokazují typické změny jako v pozdějším věku, tedy ztluštění bazální membrány a eozinofilní zánět. Počátečním impulsem rozvoje budoucího astmatu by tedy podle těchto nálezů mohl být i bakteriální zánět nebo pouhá bakteriální kolonizace, nikoli alergie.

Dánští autoři proto provedli studii, kde zkoumali vztah bakteriálního osídlení hypofaryngu zdravých bezpříznakových kojenců v jednom měsíci věku k rozvoji astmatu během následujících pěti let života. Studie se po předchozím informovaném souhlasu rodičů zúčastnilo 411 dětí, které se narodily matkám astmatičkám. Ve věku jednoho měsíce byl všem dětem kultivačně vyšetřen sekret z hypofaryngu. Byla sledována přítomnost bakterií Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis a Staphylococcus aureus.

Celkem 61 % dětí bylo kolonizováno bakteriemi kmene Staphylococcus aureus a 21 % některou z dalších bakterií nebo nějakou jejich kombinací. Tento trend se zcela změnil ve věku 12 měsíců, kdy stafylokok tvořil jen 13 % a ostatní bakterie 71 %. Typ bakteriálního osídlení nezávisel na kojení, podávání antibiotik matkám koncem těhotenství, pohlaví dětí či kuřáctví matek.

U dětí byly dále během následujících pěti let zaznamenávány stavy hvízdavé dušnosti. Ve věku 4 let jim bylo vyšetřeno celkové a specifické sérové IgE a počet eozinofilů v krvi. V pěti letech bylo všem provedeno funkční vyšetření plic a stanovena nebo vyloučena diagnóza astmatu. Výsledky ukázaly, že časná kolonizace dýchacích cest stafylokokem nemá vliv na pozdější rozvoj astmatu. Je to poněkud překvapivé, protože v poslední době se naopak množí údaje o vztahu stafylokokových superantigenů k atopickému ekzému, alergické rýmě i astmatu u dospělých.

Naopak kolonizace kteroukoli z dalších sledovaných bakterií nebo jejich kombinací statisticky významně zvyšovala riziko přetrvávajícího hvízdání, akutních exacerbací hvízdání a hospitalizací pro hvízdavou dušnost, a dále i riziko vyššího celkového IgE a eozinofilie ve čtyřech letech věku. Rovněž riziko astmatu v pěti letech bylo významně vyšší u dětí kolonizovaných v jednom měsíci věku bakteriemi z kmenů Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis.

Tyto nálezy z útlého věku mají tedy důležitou předpovědní hodnotu pro možný pozdější rozvoj astmatu. V budoucnu by mohly přispět k dalšímu poznání vývoje a možností prevence dětského astmatu.

(van)

Zdroj: Bisgaard H, a spol. N Engl J Med 2007;357.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ovlivnění tvorby cytokinů produkovaných Th1 a Th2 lymfocyty

Autoři studie hodnotili in vitro působení histaminu na naivní a paměťové T-lymfocyty a vliv desloratadinu na tyto procesy.

Účinek kombinace montelukastu a desloratadinu na časnou odpověď na inhalovaný alergen u astmatiků s alergickým astmatem

Časná odpověď astmatiků na inhalovaný alergen je vyvolána navázáním alergenu na specifické IgE, které je zakotveno v membráně žírných buněk.

Používání chlorových přípravků při úklidu domácnosti a riziko alergických respiračních onemocnění

Dezinfekční a bělicí přípravky obsahující chlor inaktivují nebo jinak likvidují řadu mikrobů, ale i mnoho domácích alergenů, například roztočové a kočičí alergeny.Všechny novinky