Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Léčba alergie: Novinky
Kongresy
Zajímavé odkazy
Časopisy
 

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

Specializace: praktické lékařství pro děti a dorost
Téma: Léčba alergie

Vydáno: 25.5.2009

Dětská obezita jako taková není spojena s vyšší zánětlivou aktivitou v dýchacích cestách

U dětí a adolescentů s nadváhou, kteří nemají respirační obtíže spojené se spánkem, není přítomna v dýchacích cestách vyšší zánětlivá aktivita. Vyplývá to z textu autorů z fakultní nemocnice v belgických Antverpách, který byl publikován v prosincovém vydání odborného časopisu Chest.

Autoři chtěli ověřit nebo vyloučit předpoklad, že obezita u dětí souvisí se zánětlivou dispozicí dýchacích cest, která vede k rozvoji astmatu. Pomocí polysomnografického vyšetření a stanovení hodnot vydechovaného NO hodnotili spánkové respirační obtíže a míru zánětu dýchacích cest u celkem 48 dětí.

Celkem 7 dětí ve skupině mělo nadváhu a v noci chrápalo vždy nebo velmi často a 11 dětí mělo nadváhu a syndrom spánkové apnoe. Dalších 17 dětí mělo nadváhu a při vyšetření ve spánkové laboratoři nebyla odhalena žádná patologie. Přesně 13 kontrolních subjektů nadváhu vůbec nemělo.

Při analýze dat po eliminaci věkového faktoru bylo zjištěno, že koncentrace NO ve vydechovaném vzduchu byla významně vyšší u chrápajících dětí a trochu vyšší u dětí se syndromem spánkové apnoe. Naopak při srovnání vydechovaných koncentrací u dětí s nadváhou a dětí s normální hmotností hodnoty u obézních nebyly zvýšeny. Hodnota BMI neměla s koncentrací vydechovaného NO žádnou spojitost.

Z výsledků studie vyplývá, že u dětí nelze vyšší zánětlivou aktivitu v dýchacích cestách spojovat s obezitou. Je nutné hledat jiné faktory, které jsou zodpovědné za rozvoj astmatu u obézních dětských pacientů. (jin)

Zdroj: Chest 2008; 134: 1169–1175.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost a bezpečnost desloratadinu při léčbě chronické idiopatické kopřivky u dospělých pacientů

Diagnóza chronická idiopatická kopřivka je stanovena při přetrvávajících projevech kopřivky se svěděním trvajícím déle než 6 týdnů bez objasněné příčiny.

Léčba alergické rýmy

Alergická rýma představuje celosvětový zdravotnický problém. Postihuje 10–25 % dospělé populace a v některých zemích její výskyt u dětí a adolescentů dosahuje až 40 %. Ovlivňuje významně jak pracovní, tak školní výkonnost pacientů. Často je spojena s astmatem, které je při neléčené rýmě podstatně hůře kompenzováno.

Nové léčebné možnosti alergií

V posledních letech byl v řadě zemí uveden na trh nový lék proti astmatu, v České republice je v distribuci pod názvem Xolair. Jedná se o protilátku proti zprostředkovateli alergické reakce imunoglobulinu E (IgE).Všechny novinky